2017 New Mexico State Fair


ASM Website Pages - Click on applicable Title below to visit that page.

ASM HOME ARTICLES MODEL PICS MEETING PICS CONTEST RESULTS POINT STANDINGS
MODEL OF YEAR CONTEST SCHEDULE NEWSLETTER MODEL DISPLAYS FIELD TRIPS ENTRY FORMS
MEETING LOCATION CONTEST GUIDELINES ASM BY LAWS HINTS & TIPS MODELING LINKS ARCHIVED ARTICLES

 


2017 New Mexico State Fair Model Contest Results

September 7 - 17, 2017

ASM100.jpg (82854 bytes) wpe2692.jpg (12282 bytes)

Creative Arts - Division 13

Models – Military, Science Fiction & Others

Sections 471 – 474

Sponsored by

Albuquerque Scale Modelers Club


Click here to see previous NM State Fair Model Contest results

 

 

 

Registration of Model Entries: 25-26 August 2017

               

Judging of Model Entries: 29 August 2017

               

 

Sections and Classes information for the 2017 NM State Fair 

Sections
Section 471  Youth: (11 years and under)
Section 472   Senior Youth: (12 to 17 years)

Section 473  Adult: (18 years and over)

Section 474  Professional: (anyone teaching or selling for profit)

Note:  ASM members in the Masters and Intermediate Divisions are required to enter their models in Section 474 - Professional

 

Each Section competed in the following Classes.

* Note: Only one entry allowed per class
1. Aircraft, Jet - Large scale (1/48 scale & larger)
2. Aircraft, Jet - Small scale (1/72 scale & smaller)
3. Aircraft, Non-Jet - Large scale (1/48 scale & larger)
4.  Aircraft, Non-Jet - Small scale (1/72 scale & smaller)
5. Diorama - miniature scene, wholly or partially three-dimensional, depicting model in a naturalistic and realistic setting
6. Flying Models, including flying rockets
7. Helicopters - Jet & Non-Jet - All scales 
8.  Military Vehicles - Fully Tracked --Large scale (1/35 scale & larger)
9.  Military Vehicles - Fully Tracked - Small scale (1/48 scale & smaller)
10. Military Vehicles & Equipment-Non Tracked & Half Tracks-Small scale (1/48 & smaller)
11. Military Vehicles & Equipment Non Tracked & Half Tracks-Large Scale (1/35 & Larger)
12.  Miniature Figure - single-footed or mounted figure
13. Miniature Figure Vignette - maximum of 3 related human, animal or equipment
     figures, no vehicles
14. Miscellaneous (none of the above)
15.  Powered Ships
16.  Sailing Ships & Oared Ships
17. Science Fiction/Fantasy Figures - Including Anime, Gudams, Robotech
18. Science Fiction, Spacecraft, etc. (excluding figures)
* Note: Only one entry allowed per class
 

Click here for a pdf copy of the Model Contest section of the 2017 NM State Premium Book

Click here for a two-page copy (ASM product) of the 2017 Model Contest Sections, Classes, and Rules

 


 

2017 New Mexico State Fair
Model Contest Results
 

 

 

Note:  All pictures posted below match the categories and placings, from left to right, listed above them

Section 471 - Youth (11 years and under)

 

No Entries

 

Information and Pictures Below Have Not yet Been Updated

 

2. Aircraft, Jet - Small scale (1/72 scale & smaller)

First: Eli Gibson  -  F-4 Phantom II 

6. Flying Models, including flying rockets

First:  Kenzie Hayes  -  Green Firestorm Rocket

7.  Helicopters - Jet & Non-Jet - All scales

First:  Matthew Holzmann  -  AH-64 Apache

8.  Military Vehicles - Fully Tracked - Large scale (1/35 scale & larger)

First:  Cyrus Mingley   -   Chieftain Mk 5

13. Miniature Figure Vignette - Maximum of 3 related human, animal or equipment figures, no vehicles

First:   Aleya Montano  -  Superboy and Krypto

16.  Sailing Ships & Oared Ships

First:  Will Kettelborough  -  Nina Sailing Ship

17. Science Fiction / Fantasy Figures - including Anime, Gundams, and Robotech

First:  Aleya Montano   -   T-Rex

 

     

 

             

             



Section 472- Senior Youth (12 to 17 years)

Best of Show:   Chris Vaughn   -   Panther G

 

Section 472 - Senior Youth Models - Military and Science Fiction

Class

Name

Description

Place

2

Israel Jaramillo

Wooden Jet

1

6

Maria DeMarco

Galaxy Rocket

1

8

Chris Vaughn

Panther G

1

9

Chris Vaughn

Stug G

1

11

Cyrus Mingley

M516 Gamma Goat

1

15

Avi Baldonado

HMS King George V

1

16

Micah Sparks

Pirate Ship

1


Information and Pictures Below Have Not yet Been Updated

 

1. Aircraft, Jet - Large scale (1/48 scale & larger)

First: Braydon Aldridge  -  F-14 Tomcat

       

 

 



Section 473 – Adult (18 years and over)

Best of Show:   Jim Medina   -   X-Wing

   

 

Section 473 - Adult Models - Military and Science Fiction

DNP = Did Not Place

Class

Name

Description

Place

2

Mark Chino

German Tornado

1

2

Saul Romero

F-16

2

3

Alex Kasevich

Mosquito Mk V

1

5

Jim Medina

Millennial Falcon

1

5

Mark Chino

UFO from X-Files

2

5

Selena Chino

Shuttle at White Sands

3

6

Mark Chino

Screaming Eagle

1

6

John Waltor

Green Hornet Rocket

2

14

Henry McHarney

Ork Gargant

1

14

Kimberly Rogulich

Munster House

2

15

Michael Hatfield

USS New Mexico

1

15

Fred Keulen

Matanuska

2

16

Bill Nunns

San Juan Nepomacene

1

17

Darrel Goff

Gundam

1

17

Fabian Medina

AT-ST

2

17

Brandon Brown

ED-209

3

18

Jim Medina

X-Wing (small scale)

1

18

Davey Rogulich

X-Wing (large scale)

2

18

Brandon Brown

Viper Mk ll

3

18

Manny Perea

Death Star

DNP

 

Information and Pictures Below Have Not yet Been Updated

 

4. Aircraft, Non-Jet- Small scale (1/72 scale & smaller)

First:  Gil Johnson  -  SA-16B Albatross

5. Diorama - miniature scene, wholly or partially three-dimensional, depicting model in a naturalistic and realistic setting

First:  Byron Gore  -  King Tiger

Second:  Clyde Davis  -  D-Day Diorama

6. Flying Models, including flying rockets

First:  Steven Worthen  -  QCC Explorer

Second:  John Walter  -  Red Max Rocket

Third:  Brian Archer  -  Renegade D Rocket

 

             

 

       

 

8.  Military Vehicles - Fully Tracked - Large scale (1/35 scale & larger)

First:  Byron Gore  -  T-34

Second:  Tom Sholar  -  Panzer Jager I

11.  Military Vehicles & Equipment - Non-Tracked & Half Tracks - Large scale (1/35 scale & larger)

First:  Dan Bryant  -  M26 Wrecker

Second:  Tom Sholar  -  S100cm Kanone 18

 

       

 

       

 

12.  Miniature Figure - single-footed or mounted figure

First:   Craig Fox  -  British Commando

13.  Miniature Figure Vignette - Maximum of 3 related human, animal or equipment figures, no vehicles

First:   Gil Johnson   -   Byron Gore  -  World War II Army Infantryman

14. Miscellaneous (None of the above)

First:  Brandon Brown  -  RX-0 Unicorn Gundam

17. Science Fiction / Fantasy Figures - including Anime, Gundams, and Robotech

First:  Craig Fox  -  Mechanical Dragon

 

             

 

             

 

15.  Powered Ships

First:  Byron Gore  -  USS Olympia

Second:  Eduard Casstevens  -  Riva Speedboat

Third:  Don Goodrich  -  USS Saint Paul 

Other:  Gil Jonson  -  LST

16.  Sailing Ships & Oared Ships

First:  Dan Kettleborough   -   HMS Victory Bow Section

Second:  Robert Cunningham  -  HMS Kingfisher 1770 

 

           

 

             

 

           

 

         

 


 

Section 474– Professional (anyone teaching or selling for profit) *

[ * Including ASM members in the Masters and Intermediate Divisions ]

Best of Show:  John Pattison   -   Mushroom Goblin

   

 

Section 474 - Professional Models - Military and Science Fiction

DNP = Did Not Place

Class

Name

Description

Place

1

Victor Maestas

F-111B

3

1

Chris Kurtze

Mig-17

1

1

David Epstein

X-15

2

1

Don Goodrich

A-10

DNP

2

Frank Randall

Jaguar GR1

2

2

Bret Kinman

F-14 Tomcat

3

2

Chris Kurtze

A37B Dragonfly

1

2

Mike Blohm

F-106 Delta Dart

DNP

3

Robert Henderson

Roland Clla

2

3

Don Goodrich

C-47

3

3

Victor Maestas

P-40N

1

4

John Pattison

Gee Bee Racer

2

4

Frank Randall

PV-1 Ventura

DNP

4

Chris Kurtze

Stuka

1

4

Mike Blohm

P-40M Warhawk

3

5

Don Goodrich

Land Rover Diorama

3

5

Steve Miller

Cavalry Diorama

DNP

5

Mike Blohm

Leaving New Mexico (UFO)

2

5

John Dodd

Gaza 2014

1

Class

Name

Description

Place

7

David Epstein

Pitcairn

1

8

Danny Williamson

Stug lll

3

8

Gil Johnson

Panzer lll

DNP

8

Robert Henderson

Panzer lV

2

8

Steve Miller

M51 (Israeli)

DNP

8

John Dodd

Merkava 2

1

8

Thomas Sholar

Stug lV

DNP

9

Mike Blohm

Matilda Tank

1

10

Danny Williamson

SWS mit 75mm

1

11

David Epstein

Model T Ambulance

3

11

Chuck Herrmann

Kubelwagen

DNP

11

Thomas Sholar

Half-Track

DNP

11

Bret Kinman

M2 Half-Track

2

11

Ken Liotta

German Flak Gun

1

12

John Pattison

Eric Cartman

2

12

Ken Liotta

WW2 Japanese Pilot

1

13

John Pattison

Alien Diorama

1

14

John Pattison

Dinosaur

1

15

John Dodd

Type Xl U Boat

3

15

David Epstein

USS Seawolf

2

15

Victor Maestas

Russian Typhoon Sub

DNP

15

Jeff Frickstad

I-400 Japanese sub

DNP

15

Ken Liotta

Russian Sierra Sub

1

17

Thomas Sholar

Space Wolf Squad & Rhino

2

17

Chuck Herrmann

Batman

3

17

John Pattison

Mushroom Goblin

1

Class

Name

Description

Place

18

Chuck Herrmann

Bat Pod

1

18

Mike Blohm

AT-ST

DNP

18

Gil Johnson

Carolina Panthers Panther

DNP

18

Robert Henderson

Klingon Bird of Prey

3

18

Frank Randall

Star Trek Enterprise

2

 

Information and Pictures Below Have Not yet Been Updated

 

1. Aircraft, Jet - Large scale (1/48 scale & larger)

First:  Victor Maestas   -    F-105G Wild Weasel

2. Aircraft, Jet - Small scale (1/72 scale & smaller)

First:  Frank Randall   -    F-18C

Second:   Mike Blohm  -  MiG-15

Third:  Jeff Frickstad  -  EF-111

3.  Aircraft, Non-Jet - Large scale (1/48 scale & larger)

First:  Victor Maestas  -  Fokker Dr.1

Second:  Larry Glenn  -  SB2C-1 Helldiver

Third:  Ken Liotta   -   F3F-2

 

             

 

             


       

 

4.  Aircraft, Non-Jet - Small scale (1/72 scale & smaller)

First:  Ken Liotta   -   P-47

Second: Larry Glenn  -  Ju 88 A-4

Third:  Gorham Smoker   -   Bf 109E-4

Other:  Jack Garriss  -  P-39

Other:  Frank Randall   -    PBY-5

Other:  Mike Blohm   -    P-39N Airacobra

Other:  Matt Blohm   -    Spitfire Mk Vb

 

             


             

 

5. Diorama - miniature scene, wholly or partially three-dimensional, depicting model in a naturalistic and realistic setting

First:  Andy Rogulich  -  Nautilus Submarine

7.  Helicopters - Jet & Non-Jet - All scales

First:  Victor Maestas  -  SH-3B

Second:  Frank Randall   -    AH-1F Cobra

 

             

 

8.  Military Vehicles - Fully Tracked - Large scale (1/35 scale & larger)

First:   Victor Maestas   -   Matilda

Second:   Mike Blohm   -   Matilda

Third:  Gorham Smoker  -  Panzer II

9. Military Vehicles - Fully Tracked - Small scale (1/48 scale & smaller)

First:  Frank Randall  -  Mk I Male tank

10.  Military Vehicles & Equipment - Non-Tracked & Half Tracks - Small scale (1/48 scale & smaller)

First:   Larry Glenn  -  M8 Greyhound

11.  Military Vehicles & Equipment - Non-Tracked & Half Tracks - Large scale (1/35 scale & larger)

First:   Victor Maestas   -   British Quad Artillery Tractor

Second:  Jeff Frickstad  -  Mutt

             

 

           

 

           

 

15.  Powered Ships

First:  Ken Liotta   -   Type 97 Chinese Submarine

Second:  Adrian Montano  -  USS New Mexico Submarine

17. Science Fiction / Fantasy Figures - including Anime, Gundams, and Robotech

First:  Adrian Montano  -  Iron Man

18. Science Fiction, Spacecraft, etc. (excluding figures)

First:  Matt Blohm  -  Star Wars Y-Wing

Second:   Mike Blohm   -   Martian War Machine - War of the Worlds

 

 

             

 

           

 



Display-Only (non-competition) models presented by the Albuquerque Scale Modelers:

  "The 70th Anniversary of D-Day"

and

"The 100th Anniversary of World War I"



       
           
           
           
           
           
           

   

        ---------------------------------------------------------------------------------------------------


2014 New Mexico State Fair
Model Contest Results

ASM Model Contest at the New Mexico State Fair

By Mike Blohm

This year's New Mexico State Fair model contest was very successful, with a very high number of entries.  There were a total of 57 model entries made by 32 entrants, and the display cases were packed to overflowing.  Specific contest results and pictures of all the models (about 260 total) are posted above.  Overall, 59% of the entrants were non-ASM members, and they had 40% of the model entries. 

 There were 6 Youth entrants with 7 total models across 7 classes (out of 18).  The Best of Show - Youth award was won by Will Kettelborough for his Nina sailing ship.  There was one Senior Youth entrant with one model.  The Best of Show - Senior Youth award was a nicely done 1/48 scale F-14 Tomcat by Braydon Aldridge. 

 The Adult section had the most entrants - 14 with 20 models across 10 of the 18 classes.  Byron Gore took the Best of Show - Adult award with a superb USS Olympia protected cruiser.  The most unusual model in the 2014 contest was an outstanding "RX-0 Unicorn Gundam" built by Brandon Brown that took a First Place ribbon in the Miscellaneous class.  It was built from paper card stock and about six feet tall.  Another huge superb model was a six foot long USS Saint Paul cruiser scratch-built by Don Goodrich.  Those two models in the middle of our display cases really attracted a lot of attention.   

 The Professional section had 11 entrants (all ASM members) with 29 total models across 13 of the 18 classes.  Competition was pretty fierce with most of the classes having multiple entries.  The Aircraft, Non-Jet - Small scale (1/72 scale & smaller) class had 7 entries - more than you normally see at an ASM contest.  Victor Maestas won the Best of Show - Professional award with his excellent 1/48th scale Fokker Dr.1 Triplane in the markings of Manfred Von Richthofen. 

 ASM also put on the "70th Anniversary of D-Day" and "100th Anniversary of World War I" non-competition display that included 32 total models of aircraft, figures, armor, and ships, with maps and information on those events.  The display included two 1/144 scale models, fifteen 1/72 scale models, six 1/48 scale models, two 1/32 scale models, and six 1/35 scale models - a great representation of what can be built. 

 Thanks to all the ASM members who entered the contest.  A big thanks to all who helped with the model entries and model judging, including Josh Pals, Larry Glenn, Victor Maestas, Frank Randall, Jack Garriss, Michel Wingard, and Mike Blohm.  And finally, thanks to the model contributors for the D-Day and World War I display that included Larry Glenn, Jack Garriss, Frank Randall, Ken Liotta, Mike Blohm, Victor Maestas, Tony Humphries, and John Tate.  Please start brainstorming a theme for the 2015 ASM display-only presentation.  

  

Click on links below to see results from previous NM State Fair Model Contests:

2011 NM State Fair

2010 NM State Fair

2009 NM State Fair

2008 NM State Fair

2007 NM State Fair

2006 NM State Fair

2005 NM State Fair


Alternate Links to ASM Website Pages:

 HOME    ARTICLES   MODEL PICTURES  CONTEST RESULTS   BY-LAWS  CLUB ROSTER  ASM MEETING PICTURES
MODELER-OF-THE-YEAR POINT STANDINGS   CONTEST GUIDELINES    CONTEST SCHEDULE  ARCHIVED ARTICLES
MODEL OF YEAR CONTENDERS    NATIONAL ATOMIC MUSEUM DISPLAY     MEETING LOCATION    NEWSLETTER   ENTRY FORMS   HINTS AND TIPS     MODELING LINKS