ASMLogoSm.jpg (177860 bytes)

wpe1AF.jpg (1593 bytes)

Chile wpe1A9.jpg (1223 bytes) Con 2006

wpe1F2.jpg (1522 bytes)

wpe3.jpg (12282 bytes)

                    wpe1AB.jpg (1223 bytes)

 

Contest Results

Chile Con 2006, Region X Results

JUNIOR

[9000-1]  Military Models -- Tracked, All entries

1st M3 Stuart by John Kendrick Albuquerque, NM

2nd Sdkfz.250 by Brandon Miros Monument, CO

3rd Hetzer by Caleb Levonas Longmont, CO

[9000-2]  Military Models – Non-Tracked, All entries

1st Marines at Tarawa by Brandon Miros Monument, CO

2nd RAF Rescue Launch by John Kendrick Albuquerque, NM

3rd MiG-15bis by Caleb Levonas Longmont, CO

[9100]  Civilian Models, All entries

1st Green Eclipse by Genicea Ernst Monument, CO

2nd ’66 Lowrider by Shaun Brown Mountainair, NM

3rd Raybestos Monte Carlo by Kelly Brown Mountainair, NM

[9200]  Sci-Fi and Fantasy, All entries

1st RX-78G by John Kendrick Albuquerque, NM

2nd Godzilla by Margaret Ornelas Mountainair, NM

3rd Gundam Combat by Taylor Liotta Albuquerque, NM

 

 MISCELLANEOUS

[8000]  Dinosaurs

1st Velociraptor by John Tate Albuquerque, NM

2nd Stegosaurus by Mark Krabbenhoft Colorado Springs, CO

3rd Velociraptor Pair by Don Smith Rio Rancho, NM

[8005]  All others

1st Porsche Engine by Richard Christ Apache Junction, AZ

 

HUMOR IN MODELING

[7500]  Humorous Subject, All entries

1st “Keep Away From My Beer” by Fuzig Pagliettin ITALY

2nd “Kiss the Cook” by John Pattison Albuquerque, NM

3rd F-4T Phantom II Plus by Mike Blohm Albuquerque, NM

 

DIORAMAS

[7100]  Aircraft, All entries

1st “Silver Dart” by Dr. Raleigh Williams Tucson, AZ

2nd “Swim Call” by Glen Bingham Albuquerque, NM

3rd Condor Legion by John Tate Albuquerque, NM

[7200]  Military Vehicles, All entries

1st “U Bahn Station” by James Guld Albuquerque, NM

2nd “Assault on Berlin” by John Tate Albuquerque, NM

3rd Kingtiger Ardenness by Stan Harris Albuquerque, NM

[7300]  Automotive, All entries NO ENTRIES

[7400]  Miscellaneous, All entries

1st “The Watcher” by Derek Campbell Tucson, AZ

2nd “Pacific Rescue” by Robert Davis Parker, CO

3rd “RC Lover” by Mark Krabbenhoft Colorado Springs, CO

 

COLLECTIONS / CHAPTER / GROUP

[7000]  Five or More Closely-related Items, All entries

1st British North Africa Armour by Stan Harris Albuquerque, NM

2nd Bf-109G-6 Collection by Dekker Zimmerman Colorado Springs, CO

3rd V-weapons by John Tate Albuquerque, NM

 

FIGURES

Dismounted (all eras)

[6000]  54mm and smaller

1st Roman Cavalry Officer by Stan Harris Albuquerque, NM

2nd Wounded Knight by Jim Stute Tempe, AZ

3rd Secuter by Craig Pierce Glendale, AZ

[6005]  71mm and larger

1st We have to get out of this place by Gilbert Honanie Flagstaff, AZ

2nd NVA Regular by John Tate Albuquerque, NM

3rd Cossack by Jim Stute Tempe, AZ

[6100]  Mounted, All Entries

1st Neopolitan Line Lancer by Jack Kennedy Sedona, AZ

[6200]  Busts, All entries

1st Paratrooper by Jim Stute Tempe, AZ

2nd Gen Sherman by John Brubaker Mesa, AZ

3rd German Cossack by Jack Kennedy Sedona, AZ

[6300]  Vignettes, Two or more figures

1st Das Reich, Kharkov 1943 by Jim Stute Tempe, AZ

2nd “Last Stand Gandamak” by Stan Harris Albuquerque, NM

3rd “A Pirates Life” by Craig Pierce Glendale, AZ

 

SPACE and SCIENCE FICTION

Real Spacecraft, Missiles and Vehicles

[5000]  Land Vehicles NO ENTRIES

[5005]  Air/Space Vehicles

1st JD-2 Loon by Jerry Wells El Paso, TX

2nd V-2 Missile by Kevin Degenkolbe Colorado Springs, CO

3rd Internat’l Space Station by Mike Mackowski Phoenix, AZ

[5100-1]  Science Fiction and Fantasy, All Non-Figure -- Space

1st USS Tillman by Jimmy DiGiacomo Glendale, AZ

2nd Star Destroyer by Ken Piniak Albuquerque, NM

3rd X-Wing by Patrick Dick Albuquerque, NM

[5100-2]  Science Fiction and Fantasy, All Non-Figure -- Ground

1st AT-AT by Mike Blohm Albuquerque, NM

2nd Zigok by Rob Schmitt Colorado Springs, CO

3rd RX-79 Gundam by Keith Liotta Albuquerque, NM

[5200]  Sci-Fi and Fantasy Figures, All Entries

1st Tarascus Lizard by Mark Krabbenhoft Colorado Springs, CO

2nd Tech Priest by Gary Moore Windsor, CO

3rd Dragon by Michael McNichols Rio Rancho, NM

 

AUTOMOTIVE

[4000]  Factory Stock/Production, 1/31 to 1/20

1st Jaguar XJ220 by Tim Burkhardt Rio Rancho, NM

2nd 1930 Ford Model A by Rick Wright Albuquerque, NM

3rd Porsche 911 GT3 by John Pattison Albuquerque, NM

[4100]  Street Rods and Street Machines, All Entries

1st Touring “T” by Scott Lynch Albuquerque, NM

2nd Skyline by John Pattison Albuquerque, NM

3rd 56 Nomad by Mike Urquidez Albuquerque, NM

[4200]  Drag & Straightliners, 1/31 to 1/20

1st Mongoose Funny Car by Scott Lynch Albuquerque, NM

2nd AA/FA Ford T by Tim Burkhardt Rio Rancho, NM

3rd Top Fuel Dragster by Wayne Sprong Albuquerque, NM

[4300]  Competition, 1/31 to 1/20

1st #9 Coors T-Bird by Scott Lynch Albuquerque, NM

2nd #4 Kodak Chevy by Gary Moore Windsor, CO

3rd tire #6 Truck by Aaron Thomas Colorado Springs, CO

3rd tire #77 GTO Stocker by Mike Urquidez Albuquerque, NM

[4400]  Trucks and Commercial Vehicles, All entries

1st Freightliner by Scott Lynch Albuquerque, NM

2nd Bulldozer by Steven Martinez Albuquerque, NM

3rd Intern’l Lowboy w/dozr by Donald Jones Albuquerque, NM

[4500]  Motorcycles, All entries

1st Purple Trike by Scott Lynch Albuquerque, NM

2nd Repsol Honda by Mike Urquidez Albuquerque, NM

3rd CB1100R by Keith Liotta Albuquerque, NM

[4600]  Other Scales, 1/32 and smaller

1st 50’s Kenworth by Rick Wright Albuquerque, NM

2nd Blue Bugatti by Jack Kennedy Sedona, AZ

3rd ’78 Corvette by Jeannie Garriss Sandia Park, NM

[4605]  Other Scales, 1/19 and larger

1st ’32 Ford by Mike Drew Rosewell, NM

[4700]  All Other Automotive

1st Frankenstude by Tim Burkhardt Rio Rancho, NM

2nd ’66 Chevy Panel by Scott Lynch Albuquerque, NM

 

SHIPS

[3000]  Powered, Surface, 1/401 and smaller

1st IJN Hiei by John Tate Albuquerque, NM

2nd LCI by Don Smith Albuquerque, NM

[3005]  Powered, Surface, 1/400 and larger

1st USS Ward by David Miller Tijeras, NM

2nd USS Enterprise by Michael Hatfield Albuquerque, NM

3rd PBR by Stan Harris Albuquerque, NM

[3100]  Sailing, All entries NO ENTRIES

[3200]  Submarines, All entries

1st U-2511 Type 21 by David Miller Tijeras, NM

2nd U-99 Type 7B by Ken Piniak Albuquerque, NM

3rd U-552 Type 7C by Juan Benitez Albuquerque, NM

 

MILITARY VEHICLES

Closed-Top AFVs 1/35 and Larger

[2000-1]  1945 and earlier – Non-German

1st M3 Stuart by Gilbert Honanie Flagstaff, AZ

2nd T-34/76 by Matt Quiroz Fountain, CO

3rd M4A1 by Jack Garriss Sandia Park, NM

[2000-2]  1945 and earlier -- German

1st Panzer III N by David Miller Tijeras, NM

2nd Sturmpanzerwagon by John Tate Albuquerque, NM

3rd Panther A by John O’Leary Gallup, NM

[2005]  1946 and beyond

1st M113 by Kevin Degenkolbe Colorado Springs, CO

2nd Leopard I by Matt Quiroz Fountain, CO

3rd M1A1 by Gilbert Honanie Flagstaff, AZ

Open Top AFVs and AFVs with Interiors (as above) 1/35 and larger

[2100]  1945 and earlier

1st Marder III by Gilbert Honanie Flagstaff, AZ

2nd Panzerjager I by David Miller Tijeras, NM

3rd Mobelwagon by James Guld Albuquerque, NM

[2105]  1946 and later NO ENTRIES

[2200]  Armored Half-tracks and Cars, All eras

1st M-8 by John Tate Albuquerque, NM

2nd Auto Blenda by Gary Moore Windsor, CO

3rd Panzerwerfer by Stan Harris Albuquerque, NM

[2300]  Soft-skinned, 1/35 and larger

1st ? ton Dodge by John O’Leary Gallup, NM

2nd SWS Half Track by James Guld Albuquerque, NM

3rd Dragon Wagon by Gary Moore Windsor, CO

[2400]  Artillery, All Entries

1st 88mm Pak43 by David Miller Tijeras, NM

2nd Anzio Annie by John Tate Albuquerque, NM

3rd Leopold by Gary Moore Windsor, CO

[2500-1]  Military Vehicles, all 1/36 and smaller -- Axis

1st Flak37/Famo by David Miller Tijeras, NM

2nd Citreon Traction by John Tate Albuquerque, NM

3rd Armoured Rail Car by John Brubaker Mesa, AZ

[2500-2]  Military Vehicles, all 1/36 and smaller -- Allied

1st Mark IV Tank by Mike McFadden, Flagstaff, AZ

2nd Universal Carrier by John Tate Albuquerque, NM

3rd T-34/76 by Kevin Degenkolbe Colorado Springs, CO

[2600]  Conversions and Scratchbuilt, All scales and eras

1st Panzer Turret Bunker by Jeff Frickstad Albuquerque, NM

2nd M4 w/Dozer Blade by Roy A. Lingle, El Paso, TX

 

AIRCRAFT

Biplanes/Early Birds

[1000]  1/51 to 1/99

1st Nieuport 28 by Mike Blohm Albuquerque, NM

2nd Curtiss JN-40 by Brian Baker Sun City, AZ

[1005]  1/33 to 1/50

1st I-15 by John Tate Albuquerque, NM

2nd AE6. GIV by Chris Savaglio Colorado Springs, CO

Propeller—Single

[1100-1]  1/51 to 1/99 -- Naval

1st OS2U Kingfisher by Jerry Wells El Paso, TX

2nd F4F-4 by Frank Randall Albuquerque, NM

3rd F4F-3 by Mike Blohm Albuquerque, NM

[1100-2]  1/51 to 1/99 – Non-Naval

1st Spitfire Mk.IXc by John Tate Albuquerque, NM

2nd Spitfire Mk.14 by Jerry Wells El Paso, TX

3rd P-47D by Larry Hersh Loveland, CO

[1105-1]  1/33 to 1/50 – US & UK

1st P-47D by Mike Franklin Cheyenne, WY

2nd F4F by Larry Grapentine Peoria, AZ

3rd P-40 by David Boehning Albuquerque, NM

[1105-2]  1/33 to 1/50 – All Others

1st FG-1D by Mike Franklin Cheyenne, WY

2nd Bf-109G by Frank Randall Albuquerque, NM

3rd D.520 by John Tate Albuquerque, NM

Propeller—Multiple

[1200]  1/51 to 1/99

1st C-47 by John Tate Albuquerque, NM

2nd PB4Y-2 by Jerry Wells El Paso, TX

3rd Caribou by John Kienitz Chandler, AZ

[1205]  1/33 to 1/50

1st Beaufighter by Mike Franklin Cheyenne, WY

2nd Ta-154 by Dekker Zimmerman Colorado Springs, CO

3rd Mosquito by Juan Benitez Albuquerque, NM

Jets—Small (Fighters, Trainers, etc.)

[1300]  1/51 to 1/99

1st F-84G by Joe Levonas Longmont, CO

2nd Ta-183 by Mike Ronnau Glendale, AZ

3rd F-4K by Dekker Zimmerman Colorado Springs, CO

[1305]  1/33 to 1/50

1st Ar-234 by David Boehning Albuquerque, NM

2nd Me-262 by Brian Peck Albuquerque, NM

3rd MiG-17F by John Tate Albuquerque, NM

Jet—Large (Bombers, Transports, etc.)

[1400]  1/51 to 1/99

1st A-10A by Keith Liotta Albuquerque, NM

2nd F-22 by Frank Randall Albuquerque, NM

3rd Su-47 by Matt Blohm Albuquerque, NM

[1405]  1/33 to 1/50 NO ENTRIES

Large Scale—1/32 and Larger

[1500]  Propeller

1st Fw-190D-9 by Patrick Dick Albuquerque, NM

2nd Fw-190 by Glen Bingham Albuquerque, NM

3rd Fw-190A-8 by Brian Peck Albuquerque, NM

[1505]  Jet

1st A-4E by Dekker Zimmerman Colorado Springs, CO

2nd MiG-21MF by Tim Wood Albuquerque, NM

3rd Bell X-1 by Robert Davis Parker, CO

Small Scale—1/100 and Smaller

[1600]  Propeller

1st P-51D by Frank Randall Albuquerque, NM

[1605]  Jet

1st MiG-29 by Mike Blohm Albuquerque, NM

2nd C-5A by Keith Liotta Albuquerque, NM

[1700]  Rotary Wing, All scales and eras

1st S-64E Skycrane by Jerry Wells El Paso, TX

2nd PKZ-2 by Chris Savaglio Colorado Springs, CO

3rd HH-65 by Phil McSweeney Casper, WY

Civil, Sport Racing and Airships (all eras)

[1800]  1/99 and larger

1st X-29 by Keith Liotta Albuquerque, NM

2nd Spirit of St. Louis by John Pattison Albuquerque, NM

3rd Lear Jet by Dr. Raleigh Williams Tucson, AZ

[1805]  1/100 and smaller

1st A.320 by Keith Liotta Albuquerque, NM

2nd Gee Bee by John Pattison Albuquerque, NM

3rd Lockheed Vega by Jack Kennedy Sedona, AZ

[1900]  Conversions and Scratchbuilt, All scales and eras

1st L-32 Zepplin by David Straub Albuquerque, NM

2nd Beaufighter Mk. II by Keenan Chittester Phoenix, AZ

3rd ERA-3B by Jerry Wells El Paso, TX

 

OUT OF THE BOX AWARDS

Space and Science Fiction

V-2 by Kevin Degenholbe Colorado Springs, CO

Automotive

Calsonic Nissan GT-R by Aaron Thomas Colorado Springs, CO

Ship

Kursk Submarine by Kevin Degenkolbe Colorado Springs, CO

Military Vehicle

M3 Stuart by Gilbert Honanie Flagstaff, AZ

Aircraft

F4F-4 by Larry Grapentine Peoria, AZ

 

SPONSORED AWARDS

Best Hollywood Subject (Rick Carver)

USS Tillman by Jimmy DiGiacomo Glendale, AZ

Best K.O.’ed Military Subject (Jim Guld)

“Road to Ruin” by Derek Campbell Tucson, AZ

Best German Subject (Brian Peck)

Fw-190F-8 by Dekker Zimmerman Colorado Springs, CO

Best Civil Aviation (Air Services Museum)

Bleriot IX by Chris Savaglio Colorado Springs, CO

 

SPECIAL AWARDS

Lopez Demente Award (Best tasteless subject)

“Kiss the Cook” by John Pattison Albuquerque, NM

Best New Mexico Subject

65 Corvette by Mike Drew Rosewell, NM

Best Diorama

“Kurfurstandamm” by James Guld Albuquerque, NM

Best Space and Science Fiction

Tarascus Lizard by Mark Krabbenhoft Colorado Springs, CO

Best Figure

Das Reich, Kharkov 1943 by Jim Stute Tempe, AZ

Best Automotive

Casper “T” by Scott Lynch Albuquerque, NM

Best Ship

USS Ward by David Miller Tijeras, NM

Best Military Vehicle

Panzer III N by David Miller Tijeras, NM

Best Aircraft

L-32 Zepplin by David Straub Albuquerque, NM

Head Judge’s Personal Favorite (Ken Liotta)

FG-1D Corsair by Mike Franklin Cheyenne, WY

Best of Show

L-32 Zepplin by David Straub Albuquerque, NM

Click on the buttons below to see Chile Con contest results and pictures.

 

Chile-Con_2006_Logo-4.jpg (23932 bytes)     wpe1BB9.jpg (3745 bytes)     usaflag.gif (24152 bytes)     NMStateFlag.gif (47085 bytes)     remembpin.jpg (5359 bytes)     Chile-Con_2006_Logo-4.jpg (23932 bytes)

Hit Counter

Visitors Since May 27, 2006