2015 ASM Monthly Contest Results


ASM Website Pages - Click on applicable Title to visit that page.

ASM HOME ARTICLES MODEL PICS MEETING PICS CONTEST RESULTS POINT STANDINGS
MODEL OF YEAR CONTEST SCHEDULE NEWSLETTER MODEL DISPLAYS FIELD TRIPS ENTRY FORMS
MEETING LOCATION CONTEST GUIDELINES ASM BY LAWS HINTS & TIPS MODELING LINKS ARCHIVED ARTICLES

.Click here to see Contest Results from Previous Years

2016 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003

 

ASM100.jpg (82854 bytes)

December 4, 2015 Meeting

ASM Model of the Year Showdown

Competition amongst the Best of Show winners at each skill level

from all of the 2015 Theme (Points) and Special (Non-points) Contests

Click here to see all contending models

 

ASM 2015 Model of the Year Winners
Junior
Model of the Year
Basic
Model of the Year
Intermediate
Model of the Year
Masters
Model of the Year
Joshua Kinman Jeannie Garriss Ken Piniak Brian Peck
Corvette Shelby Cobra Cutaway Tiger Tank F4U-1A Corsair

 

"Steampunk!"

Sponsored Contest

 

Steampunk!
Sponsored Contest
Hosted by Jerry Little
Best Aerial Machine Best H2O Machine
Robert Henderson Mike Clagett
Flying Steamboat Nautilus


Click here to see December Model Pictures

Click here to see December Meeting Pictures


ASM100.jpg (82854 bytes)

November 6, 2015 Meeting

"Open"
Theme (Points)
Contest

Best of Show & People's Choice Winners
from November's "Open" Theme Contest
& "Best Little Fokker" Sponsored Contest
Best of Show & People's Choice
Basic
Best of Show & People's Choice
Intermediate
Best of Show
Masters
 People's Choice
Masters
Best Little Fokker
Entry
Kyle McIntyre Steve Brodeur John Tate Glenn Bingham Victor Maestas
Type VIIC U-Boat Fokker D.VII Delta III Submarine LSM-212 Fokker Dr.I Triplane

Juniors

No Entries

           

       

Basic

Best of Show   -  Kyle McIntyre  -  Type VIIC U-Boat

People's Choice  -  Kyle McIntyre  -  Type VIIC U-Boat

Gold  -  Kyle McIntyre  -  Type VIIC U-Boat

 

              

 

Intermediate

Best of Show  -  Steve Brodeur   -   Fokker D.VIII

People's Choice   -   Steve Brodeur    -  Fokker D.VII

Aircraft - Split - Through World War II

1st   -    Steve Brodeur   -   Fokker D.VII

2nd   -   Frank Randall   -   Fokker Dr.1  

3rd   -  Len Faulconer   -   F4U-1A

Aircraft - Split - Modern (Post-World War II)

1st   -    Frank Randall   -   A-7H Corsair II Tiger Meet

2nd   -  Bret Kinman   -   F-102

3rd   -  Theron Brawley   -   P-2 Neptune

Armor

1st   -   Bret Kinman  -  Merkava I

2nd   -  Bret Kinman  -  Tiger I

3rd   -   Jeff Frickstad   -   M113A1

Science Fiction / Real Space

1st   -  Blaine Couch   -   Gundam Deathscythe

Dioramas/Vignettes

1st   -   Mike Clagett   -   "Little Fokkers Over Chateau Sonnenberg"

2nd   -   Mike Clagett   -   "Skeleton Duel"

Figures

1st   - Ken Piniak   -   German Tank Commander


               


Masters

Best of Show  -   John Tate   -   Delta III Soviet Submarine

People's Choice  -  Glenn Bingham   -   LSM-212

Aircraft

1st   -   Glenn Bingham   -   F4D-1 Skyray

2nd   -   Victor Maestas   -   Spitfire Mk Ve

Ships

1st   -   John Tate   -   Delta III Class Soviet Submarine (SSBN)

2nd   -   Glen Bingham   -   LSM-212

Dioramas/Vignettes

2nd   -   Tony Humphries   -   VietNam Medevac - Hue 1968

Armor

1st   -   Victor Maestas   -   Su-85

2nd   -  Tony Humphries   -   Kettenrad and Driver, 2nd Panzer Division, Bitburg, March 1945

Automotive

1st   -   Victor Maestas   -   Jaguar D-Type

Figures

1st   -  Tony Humphries   -   Italian Sahariana 1940 

 

        

"Best Little Fokker" Sponsored Contest

Hosted by Don Smith

Best Entry  -  Victor Maestas   -   Fokker Dr.1 (Aircraft Skeleton)

        

       

Click here to see November Model Pictures

Click here to see November Meeting Pictures


ASM100.jpg (82854 bytes)

October 2nd, 2015 Meeting

"Nuclear Winters"
Theme (Points)
Contest

Best of Show & People's Choice
Winners from October's "Nuclear Winters" Theme Contest
Best of Show & People's Choice
Juniors
Best of Show & People's Choice
Basic
Best of Show
Intermediate
 People's Choice
Intermediate
Best of Show
Masters
 People's Choice
Masters
Joshua Kinman Kyle McIntyre Bret Kinman Mike Clagett John Tate Victor Maestas
Corvette USS Enterprise & USS Ranger Challenger Tank The Space Race That Never Was R-36M ICBM
SS-18 Satan
Typhoon

 

Winners from October's "Hawker" and "Nuclear Nuclear Heritage Model Display" Sponsored Contests
Best Basic Entry
Nuclear Heritage Display
Best Intermediate Entry - Nuclear Heritage Display Best Masters Entry - Nuclear Heritage Display Best Intermediate
Hawker Entry
 Best Masters
Hawker Entry
Kyle McIntyre Len Faulconer John Tate Jerry Little Victor Maestas
USS Enterprise & USS Ranger F-106A
Michigan ANG
R-36M ICBM
SS-18 Satan
Tempest Typhoon

 

Juniors

Best of Show   -  Joshua Kinman  -  Corvette

People's Choice  -  Joshua Kinman  -  Corvette

Gold  -  Joshua Kinman  -  Corvette

 

           

Basic

Best of Show   -  Kyle McIntyre  -  USS Enterprise & USS Ranger

People's Choice  -  Kyle McIntyre  -  USS Enterprise & USS Ranger

Gold  -  Kyle McIntyre  -  USS Enterprise & USS Ranger

 

      

Intermediate

Best of Show  -  Bret Kinman  -  Challenger Tank

People's Choice   -   Mike Clagett   -   "The Space Race That Never Was"

Aircraft - Split - Propellor

1st   -    Steve Brodeur   -   B-26 Marauder

2nd   -  David Epstein   -   IAR-80

3rd   -  Frank Randall   -   Hurricane Mk II

Aircraft - Split - Jets

1st   -    Len Faulconer   -   F-106A Delta Dart

2nd   -  Theron Brawley   -   F/A-18E Super Hornet

3rd   -  Frank Randall   -   MiG-25 Foxbat

Armor

1st   -   Bret Kinman  -  Challenger Tank

2nd   -  Bret Kinman  -  Leopard Tank

3rd   -   Jack Garriss   -   Walker Bulldog Tank

Science Fiction / Real Space

1st   -  Mike Clagett   -   "The Space Race That Never Was"


           
           


Masters

Best of Show  -   John Tate   -   R-36M ICBM  SS-18 Satan

People's Choice  -  Victor Maestas   -   Typhoon

Aircraft

1st   -   John Tate   -   MiG-17F

2nd   -   Glenn Bingham   -   A-4 Skyhawk

Ships

1st   -   Tony Humphries   -   HMS Vanguard

Science Fiction / Real Space

1st   -   John Tate   -   R-36M ICBM  SS-18 Satan

Dioramas/Vignettes

2nd   -   Tony Humphries   -   Thor IRBM

Armor

1st   -   Victor Maestas   -   Marder

2nd   -  Tony Humphries   -   Flakpanzer


Click here to see October Model Pictures

Click here to see October Meeting Pictures


ASM100.jpg (82854 bytes)

September 4th, 2015 Meeting

"Trainers"
Theme (Points)
Contest

Best of Show & People's Choice
Winners from September's "Trainers"
Theme Contest
Best of Show & People's Choice
Juniors
Best of Show & People's Choice
Basic (Tie)
 People's Choice
Basic (Tie)
Best of Show
Intermediate
 People's Choice
Intermediate
Best of Show
Masters
 People's Choice
Masters
Joshua Kinman Kyle McIntyre Keith McIntyre Len Faulconer Frank Randall Dave Miller Larry Glenn
Jeep German Battalion Sherman Ta 152 Tiger Meet A-7 IJN Shikinami BV-141


  

 

Best EntriesWinners from September's "It's All Greek
to Me" Sponsored Contest
Hosted by Gil De La Plain
         
John Tate Victor Maestas
Hurricane Mk I Tropical Sptfire Mk Vb

Juniors

Best of Show   -  Joshua Kinman  -  Jeep

People's Choice  -  Joshua Kinman  -   Jeep

Gold  -  Joshua Kinman  -   Jeep

  

Basic

Best of Show   -  Kyle McIntyre  -  German Batallion

People's Choice (Tie)  -  Kyle McIntyre  -  German Batallion

People's Choice (Tie)  -  Keith McIntyre  -  Sherman

Gold  -  Kyle McIntyre  -  German Batallion

Gold  -   Keith McIntyre  -  Sherman

Gold  -  Kyle McIntyre  -  Battlestar Gallactica

 

Intermediate

Best of Show  -  Len Faulconer  -  Ta 152

People's Choice   -   Frank Randall   -   Tiger Meet A-7 Corsair II

Aircraft - Split - In-Theme

1st   -    Len Faulconer   -   Ta 152

2nd   -  Frank Randall   -   A-37C

3rd   -  Ken Pinial   -   AT-6

Armor

1st   -   Bret Kinman  -  M2A1 Halftrack

2nd   -  Blaine Couch   -  M4A1 Sherman

3rd   -   Bret Kinman  -  M106A1

Dioramas

1st   -  Mike Clagett   -   "Trainers"


      


Masters

Best of Show  -   Dave Miller   -   IJN Shikinami Destroyer

People's Choice  -  Larry Glenn   -   BV-141

Aircraft - Split - In-Theme

1st   -    Glenn Bingham   -   F-51D

2nd   -  Victor Maestas   -   Folland Gnat

3rd   -  Glenn Bingham   -   F-5N US Navy

Aircraft - Split - Not In-Theme

1st   -    Larry Glenn   -   BV-141

2nd   -  John Tate   -   AH-64 Apache

3rd   -   John Tate   -   Whirlwind Mk I

Ships

1st   -   Dave Miller   -   IJN Shikinami Destroyer

Science Fiction / Real Space

1st   -   John Tate   -   Redstone Missile

2nd   -  Ken Liotta   -  Mercury Atlas Missile

Dioramas/Vignettes

2nd   -   Tony Humphries   -   Panzerfaust Training

Armor

1st   -   Tony Humphries   -   M4A3 ARVN

Figures

1st   - Ken Liotta   -   WW II German Tank Commander

2nd   -  Tony Humphries   -   Huey Pilot, Viet Nam

 

 


Click here to see September Model Pictures

Click here to see September Meeting Pictures


ASM100.jpg (82854 bytes)

August 7th, 2015 Meeting

"ASM Swap Meet"

With No Contests

***  Distressed Kit Auction  ***


Click here to see August Meeting Pictures

 


ASM100.jpg (82854 bytes)

July 10th, 2015 Meeting

"1945"
Special (Non-Points) Contest

Best of Show & People's Choice
Winners from July's "1945"
Special Contest
 
Best of Show & People's Choice
Intermediate
Best of Show  - Masters - Aircraft
& People's Choice - Masters
Best of Show
Masters - Ar
mor
Jerry Little Larry Glenn Fred Franceschi
P-51D "Lazy Daisy" Fw 190D-9  JV-44 Su-100 Tank Destroyer

 

Sponsored Contest:

    

Winners from July's "Adversaries" Sponsored Contest Hosted by
Mike & Matt Blohm
Best Entry
Science Fiction
Best Entry
1/72 Scale
BestEntry
1/48 Scale
Best Entry
1/32 & 1/35 Scale
Best Entry
Outside the Box
Patrick Dick James Strickland James Strickland Victor Maestas James Strickland
Soviet TIE Fighter Vs
USN X-Wing Fighter
A6M2 Zero Vs
F4F-3 Wildcat
F4U-1 Corsair Vs
A6M3 Model 32 Zero
F-105G Wild Weasel
Vs SA-2 Guideline
SAM
Final Countdown
A6M2 Zero Vs
F-14 Tomcat
Best Juniors
Entry
Matt's
Favorite
Mike's
Favorite
Aleya Montano Glenn Bingham Brian Peck
Gundams Do24K-1 Vs
F1M2 Pete
F4U-1 Corsair Vs
A6M2 Zero

    

Click here to see July Model Pictures

 

 


ASM100.jpg (82854 bytes)

2015 Region 10 Contest (CoMMiESFest 6) Report

ASM Awards at CoMMiESFest 6, the 2015 Region 10 Contest

This report provides some information on the 2015 Region 10 Contest held in Denver, Colorado on June 12-13. The event had 87 entrants, who entered about 411 models. Overall it was a good show and a fun time, and ASM congratulates the CoMMiES for their effort and hard work in hosting it.

ASM received the 2014 Region 10 Chapter of the Year Award at the awards ceremony (see pictures below). The citation for the award is as follows: "For excellence in promoting the craft of scale modeling and the Society via competitions, displays, Make & Takes, and support of local, regional, and national modeling events."  A longer version covering all three Region 10 Awards is posted on the Articles page of the ASM Website.

 

The awards won by the ASM members who made the drive to Denver are posted alphabetically below, with the placement, model entry, and category information. Some pictures of the models are included; more are available on the ASM Website.

   

                    

                   

 

Mike Blohm:

            1st: F4F-3 Wildcat (1⁄144); Small Prop/Turbo Prop Single Engine/Glider, 1⁄51 & smaller, Split: 1⁄144 (I.110)

            2nd: Fighter Aces of the USA; Miscellaneous; Collections (VIII.840)

            2nd: RM-1 Rocket Retriever; Real Space, Missiles & Vehicles (kits & scratchbuilt); Hypothetical (VI.620)

            2nd: BTR-80 APC; Armored Cars & Armored Halftracks (all eras); 1⁄51 & smaller (II.230)

            3rd: F-86F Sabre; Single Engine Jet: 1⁄51 & smaller (I.1.30)

            3rd: P-38H Lightning; Capt Danny Roberts; Larger Prop/Turboprop, Multi-Engine, 1⁄51 or smaller (I.120)

            3rd: M4 Sherman (Early); Closed Top AFVs 1⁄50 & larger, Through Korea; Spilt A 1⁄48 AFVs (II.200)

 

Partap Davis:

            3rd: German Field Commander; Figures Dismounted 54mm & Larger (III.310)

            3rd: Victory Day in Moscow; Dioramas; Figures (VII.730)

 

Gil De La Plain:

            1st: C6 Corvette Convertible (1⁄25); Curbside Auto (V.550)

 

Larry Glenn:

            1st: TBM-3 Avenger; Small Prop/Turboprop Single Engine/Glider, 1⁄50 or larger (not 1⁄32); Split: Allied (I.115)

            1st: Bf 109G-6 Hungary; Small Prop/Turboprop Single Engine/Glider, 1⁄50 or larger (not 1⁄32); Spilt: Axis             (I.115)

            2nd: Ki-46 Dinah; Larger Prop/Turboprop, Multi-Engine, 1⁄50 or larger (1.125)

            2nd: Tu-2; Larger Prop/Turboprop, Multi-Engine, 1⁄51 or smaller (I.120)

 

Kathleen Humphries (Juniors):

            2nd: Monster Truck/Van

            3rd: Blue Angels F-18

 

Tony Humphries:

            2nd: Huey Pilot 1st Cavalry Vietnam (90mm); Figures 54mm & Larger (III.310)

            3rd: Tommy, France 1918 (1⁄35); Figures 53mm & Smaller (III.300)

 

Ken Liotta:

            1st: Hs-129, GPz600 Ninja, Type 033 Sub; Triathlon (VIII.830)

            1st: Matilda; Closed Top AFVs 1⁄50 and larger, Through Korea; Spilt B 1⁄35 AFVs (II.200)

            2nd: Delta III (1⁄700); Submarines (IV.440)

            2nd: German Tank Killer (1⁄35); Figures Dismounted & Mounted, 53mm & Smaller (III.300)

            3rd: SRX-6 Tiger; Motorcycles (V.570)

 

Frank Randall:

            1st: X-15; Small Single Engine Jet, 1⁄51 & smaller (I.130)

            1st: Humber MK II; Armored Cars & Armored Half-tracks (All eras); 1⁄51 & smaller (II.230)

            2nd: SH-2E Seasprite; Rotary Wing (civil or military, all eras); 1⁄51 & smaller (I.150)

            3rd: USS Reliant & USS Enterprise; Dioramas; Sci-Fi (VII.760)

 


ASM100.jpg (82854 bytes)

June 5th, 2015 Meeting


 
"Rotary Wing"

Theme (Points) Contest

 

Open to any kit, any subject, any scale.  The Rotary Wing theme represents any scale or subject
that has a rotar (helicopter, CV-22, gyro-copter).

    

 

Best of Show & People's Choice
Winners from June's "Rotary Wing" Contest and "Lockheed Martin" Sponsored Contest
Best of Show & People's Choice
Basic
Best of Show & People's Choice
Intermediate
Best of Show
Masters
 People's Choice
Masters
Best Entry
"Lockheed Martin"
Jeannie Garriss Ken Piniak Glenn Bingham John Tate Victor Maestas
Apache Helicopter Huey Cobra SH-2F Seasprite Nike Hercules F-117 Stealth Fighter

 

 

  

Juniors

No Entries

           

Basic

Best of Show   -  Jeannie Garriss  -  Apache Helicopter

People's Choice  -  Jeannie Garriss  -  Apache Helicopter

Gold  -  Jeannie Garriss  -   Apache Helicopter

 

      

Intermediate

Best of Show  -  Ken Piniak  -  Huey Cobra

People's Choice   -   Ken Piniak  -  Huey Cobra

Aircraft

1st   -    Ken Piniak   -   Huey Cobra

2nd   -  Frank Randall   -   SH-2E Seasprite

3rd   -  Gorham Smoker   -   SH-60B

Armor

1st   -   Partap Davis   -   JS-7 Tank

2nd   -  Bret Kinman   -   T26E4

3rd   -   Pete Armijo   -   M3 Lee


           


Masters

Best of Show  -   Glenn Bingham   -   SH-2F Seasprite

People's Choice  -  John Tate   -   Nike Hercules

Aircraft

1st   -   Glenn Bingham   -   SH-2F Seasprite

2nd   -   Victor Maestas   -   Stealth Helicopter

3rd  -  John Tate   -   MiG-17F

Automotive

1st   -   Ken Liotta   -   Krauser MKM1000 Motorcycle

Science Fiction / Real Space

1st   -   John Tate   -   Nike Hercules

Figures

1st   -   Ken Liotta   -   WW II German Infantryman

 

Sponsored Contest

"Lockheed Martin"

Hosted by Patrick Dick

Best Entry:  Victor Maestas   -   F-117 Stealth Fighter

 

   Click here to see June Meeting Pictures

Click here to see June Model Pictures

 

 


ASM100.jpg (82854 bytes)

May 1st, 2015 Meeting

 

 
"May Day"

Theme (Points) Contest

Open to any kit, any subject, any scale that represents the conflict between the European Axis Powers and co-belligerent Finland against the Soviet Union, Poland, or other allies which encompassed Northern, Southern and Central and Eastern Europe from 22 June 1941 to 9 May 1945.  Known as the "Great Patriotic War" in Russia and "Eastern Front" in Germany.

Model Clinic - Molding and Scratch Building by Dave Straub

   

 

 

Best of Show & People's Choice
Winners from May's
"May Day" Points Contest
People's Choice
Basic
Best of Show & People's Choice
Intermediate
Best of Show & People's Choice
Masters
       
Jeannie Garriss Partap Davis Larry Glenn
Police
Motorcycle
WW II German
Field Commander
Bf 109G-6
Royal Hungarian AF


Juniors

No Entries
 

           

 

Basic

People's Choice  -  Jeannie Garriss  -  Police Motorcycle

Silver  -  Jeannie Garriss  -   Police Motorcycle

 

               

 

Intermediate

Best of Show  -  Partap Davis  -  WWII German Field Commander

People's Choice   -   Partap Davis  -  WWII German Field Commander

Aircraft

1st   -   Frank Randall   -   Polikarpov I-16

2nd   -  Ken Piniak   -  Northrup Gamma "Sky Chief"

3rd   -  Frank Randall   -   Polikarpov I-16 Type 24 - Finnish AF

Armor

1st   -   Bret Kinman   -   M60A1

2nd   -  Jeff Frickstad   -   Russian 45mm Anti-Tank Gun

3rd   -   Jack Garriss   -   BA-64B

Figures

1st   -   Partap Davis  -  WWII German Field Commander

           


Masters

Best of Show  -   Larry Glenn   -   Bf 109G-6 Royal Hungarian Air Force

People's Choice  -  Larry Glenn  -  Bf 109G-6 Royal Hungarian Air Force

Aircraft

1st   -   Larry Glenn   -   Bf 109G-6 Royal Hungarian Air Force

2nd   -   John Tate   -   LAGG-3 Series 60

3rd  -  Glenn Bingham   -   F-51D, Willaims AFB AZ, 1948

Armor

1st   -   David Miller   -   SDKFZ 250 New Mit 5cm PAK 38

2nd   -   John Tate   -   BA-20 Armored Car

3rd   -   Tony Humphries   -   Panzer III Ausf H 

Vignettes / Dioramas

1st   -   Glenn Bingham   -   FW 190F-8

2nd   -   Tony Humphries  -   M3 Lee - "Coffin for 7 Brothers"

3rd   -   Glenn Bingham   -   Brewster Model 239 - Finland

Figures

1st   -   Tony Humphries   -   Russian Infantryman, Winter 1944
  

           


Click here to see May Meeting Pictures

Click here to see May Model Pictures


 


ASM100.jpg (82854 bytes)

April 3rd, 2015 Meeting

"April Fools"

Special (Non-Points) Contest

Any subject or scale that depicts a "What If," "Future Fantasy," "Never Happened," or "Hollywierd" theme

Best of Show
Winners from April's
"April Fools" Special Contest
Best of Show
Basic
Best of Show
Intermediate
Best of Show
Masters
        
Kim Rogulich Ken Piniak Victor Maestas
Dragon
Funny Car
Tiger Tank
"Kelly's Heroes"
Red Bull
F-117A Stealth Fighter

No Junior Model Entries

Click here to see April Model Pictures

Click here to see April Meeting Pictures

 


ASM100.jpg (82854 bytes)

March 6th, 2015 Meeting

"Open"
Theme (Points) Contest

 

 

Best of Show & People's Choice
Winners from March's
"Open" Theme Contest
Best of Show & People's Choice
Juniors
Best of Show & People's Choice
Basic
Best of Show & People's Choice
Intermediate
Best of Show
Masters
People's Choice
Masters
Joshua Kinman Jeannie Garriss Ken Piniak Brian Peck Larry Glenn
Mini Cooper Shelby Cobra Cut-Away Tiger F4U-1A Corsair TBM Avenger

Juniors

Best of Show  -  Joshua Kinman   -   Mini Cooper

People's Choice  -  Joshua Kinman   -   Mini Cooper

Gold  -  Joshua Kinman   -   Mini Cooper

Gold  -  Anthony Jackson   -   F-86 Sabre

Gold  -  Anthony Jackson   -   P-47 Thunderbolt

 

Basic

Best of Show  -  Jeannie Garriss  -  Shelby Cobra

People's Choice  -  Jeannie Garriss  -  Shelby Cobra

Gold  -  Jeannie Garriss  -  Shelby Cobra

Bronze  -  Jeannie Garriss  -  B-2 Stealth Bomber 

 

Intermediate

Best of Show  -  Ken Piniak  -  Cut-Away King Tiger Tank

People's Choice   -   Ken Piniak  -  Cut-Away King Tiger Tank 

Aircraft

1st   -   Len Faulconer   -   P-47C Thunderbolt

2nd   -  Frank Randall   -   A-6 Intruder

Ships

1st   -   Gil Johnson  -  Landing Ship Tank (LST) 481

Armor

1st   -   Ken Piniak   -   Cut-Away King Tiger Tank 

2nd   -  Ken Piniak   -   Tiger Tank (Resin Conversion) - "Kelly's Heroes"

3rd   -   Partap Davis   -   ISU-152-2

Science Fiction

1st   -   Mike Clagett    -   Aqua-Alien

 

Masters

Best of Show  -   Brian Peck   -   F4U-1A Corsair

People's Choice  -  Larry Glenn  -  TBM Avenger

Aircraft

1st   -   Brian Peck   -   F4U-1A Corsair

2nd   -   Larry Glenn  -  TBM Avenger

3rd  -  James Strickland   -   P-51D Mustang

Ships

 1st   -   Ken Liotta   -   Delta III Submarine

Science Fiction

1st   -   Josh Pals   -   Metal Scorpion

2nd   -   Mike Blohm   -   Luna Rocketship

Armor

1st   -   Tony Humphries   -   M16 GMC 

Vignettes / Dioramas

1st   -   Tony Humphries  -   Marauder

2nd   -   James Strickland   -   CONOCO Gas Station

Figures

1st   -   Tony Humphries   -   WW I Infantryman 

2nd   -   Ken Liotta   -   "Medic!"

Click here to see March Model Pictures

Click here to see March Meeting Pictures

    


ASM100.jpg (82854 bytes)

February 6th, 2015 Meeting

ASM Swap Meet - No Contests

Click here to see February Meeting Pictures

Click here to see February Model Pictures (Works In Progress)

    


ASM100.jpg (82854 bytes)

January 9th, 2015 Meeting

 
 

Moe Blalter's
"Sci-Fi, Real Space, Science & Fantasy"
Special (Non-Points) Contest

    


Best Entry Winners from January 2015

"Sci-Fi, Real Space, Science and Fantasy"
Special Contest and 3 Sponsored Contests:

"
Frickin' Laser Beams"
Hosted by Patrick Dick
"Fanta-Storical"
Hosted by Josh Pals & Patrick Dick
"Battle of the Bulge 70th Annivesary" Hosted by E-Board
 
Best Entry
Juniors
Best Entry
Basic
Best Entry
Intermediate
Best Entry
Masters
Best Bulge Entry - Intermed Best Bulge Entry - Masters Best Entry
Fanta-Storical
Best Frickin'
Entry
     
Joshua Kinman Kim Rogulich Tom Perea Patrick Dick Bret Kinman Tony Humphries Mike Blohm Mike Blohm
Dodge Challenger
SRT8
Pirates of the Caribbean Project Gemini
Capsule
Battlestar Pegasus M4A3
Sherman
M16
GMC
VF-1J Valkyrie
Veritech Fighter
Flying Saucer
UFO

 

Juniors

Best of Show / Gold  -  Joshua Kinman   -   2012 Dodge Challeger SRT8

Basic

Best of Show / Gold  -  Kim Rogulich  -   Pirates of the Caribbean

Silver    -   Jeannie Garriss   -   X-Wing Starfighter

Intermediate

Best of Show  -   Tom Perea   -   Project Gemini Capsule

2nd   -   Mike Faust   -  Super Armor Figure

3rd   -   Steve Brodeur   -  Orion Shuttle - 2001 Space Odyssey

Masters

Best of Show  -   Patrick Dick   -   Battlestar Pegasus

2nd   -   Victor Maestas   -   Droid Sniper

  

Just Staff's Most Favorite Awards
for the Moe Blalters Contest
Basic Intermediate Masters


  




 
Jeannie Garriss Tom Perea Patrick Dick
X-Wing Project Gemini
Capsule
Battlestar
Pegasus

No eligible Junior entries 

                       

 

    

   

 

   

"70th Anniversary of the Battle of the Bulge"
Sponsored Contest

ASM_Bat_1945_17_Bastogne.jpg (39334 bytes)    bastogne.bmp (612898 bytes)    ASM_Bat_1945_16_Bastogne.jpg (28267 bytes)

Click here to see January Model Pictures

Click here to see January Meeting Pictures


ASM100.jpg (82854 bytes)

December 5th, 2014 Meeting

"Mustangs and Corsairs"

Special (Non-Points) Contest

Any P-51 Mustang or F4U Corsair model, any scale, in World War II markings, U.S. or Allied

 

and the

ASM 2014 Model of the Year Showdown

Best of Show Winners from
December's "Mustangs and Corsairs"
Special (Non-Points) Contest
Best 1/32 Scale Mustang
Masters
Best 1/48 Scale Mustang
Masters
Best 1/72 Scale Mustang
Masters
Best 1/32 Scale Corsair
Masters
Best 1/48 Scale Corsair
Masters
Brian Peck Glenn Bingham Mike Blohm Brian Peck Larry Glenn
P-51D P-51D P-51D F4U-1 F4U-1D

 

Best 1/32 Scale Mustang
Intermediate
Best 1/72 Scale Mustang
Intermediate
Best 1/32 Scale Corsair
Intermediate
Best 1/72 Scale Corsair
Intermediate
Best 1/72 Scale Corsair
Juniors
Tim Wood Len Faulconer Adrian Montano Frank Randall Aleya Montano
P-51D - RAF P-51B F4U-1D F4U-1A Corsair

 

2014 Model
of the Year
Juniors

2014 Model
of the Year

Basic

2014 Model
of the Year
Intermediate
2014 Model
of the Year

Masters
Aleya Montano Jeannie Garriss Steve Brodeur Brian Peck
Gundam With
Light Saber
'33 Willys
Gasser
Proteus
Fantasic Voyage
F4U-1
Birdcage Corsair

 

January March April May June
September October November December

 

Guest Speakers were:

John Perkins, USMC, an armorer with VMF-224 (F4U Corsairs) in the Pacific during WW II

Bob Bryan, USAAF, a crew chief with the 357th FG (P-51D's) in Germany after WW II

                       

   

VMF-224 Website    357 FG Website-1    357 FG Website-2

 

Click here to see December Model Pictures

Click here to see December Meeting Pictures


ASM100.jpg (82854 bytes)

November 7th, 2014 Meeting

"Open"

Theme (Points) Contest

Sponsored Contest:

"Russian Bombers" (Multi-Engined)

Hosted by Tim Wood

Best of Show & People's Choice Winners from November's "Open" Theme Contest and "Russian Bombers" Sponsored Contest
Best of Show & People's Choice
Juniors
Best of Show & People's Choice
Basic
Best of Show & People's Choice
Intermediate
Best of Show & People's Choice
Masters
Best Russian Bomber - 1945 and Earlier Best Russian Bomber - 1945
to Present
Aleya Montano Jeannie Garriss Adrian Montano Patrick Dick Larry Glenn John Tate
Gundam Fire Truck Thor Battlestar Galactica Tu-2 IL-28

Juniors

Best of Show  -  Aleya Montano   -   Gundam

People's Choice  -  Aleya Montano   -    Gundam

Gold  -  Aleya Montano   -    Gundam

 

Basic

Best of Show  -  Jeannie Garriss  -  Fire Truck

People's Choice  -  Jeannie Garriss  -  Fire Truck

Gold  -  Jeannie Garriss  -  Fire Truck


Intermediate

Best of Show  -  Adrian Montano  -  Thor ("Avengers") 

People's Choice   -   Adrian Montano  -  Thor ("Avengers") 

Aircraft - U.S.

1st   -   Steve Brodeur   -   Vought Kingfisher

2nd   -  Len Faulconer   -   RF-101C Voodoo

3rd   -   Adrian Montano  -  F-18 Super Hornet

Aircraft - Foreign

1st   -   Jerry Little   -   Hawker Seahawk

2nd   -  Frank Randall   -   Tu-95 Bear G

3rd   -   Andy Rogulich   -   F-104G

Figures

1st   -   Adrian Montano  -  Thor ("Avengers") 

Armor

1st   -   Bret Kinmah   -   M-109A-6 

Science Fiction

1st   -   Len Faulconer   -   F-80's Versus Flying Saucer

 

Masters

Best of Show  -   Patrick Dick  -  Battlestar Galactica

People's Choice  -  Patrick Dick  -  Battlestar Galactica

Aircraft

1st   -   Larry Glenn   -   S2B2 Helldiver

2nd   -   Larry Glenn   -   P-47D

Ships

 1st   -   Dave Miller   -   Gato Submarine

Automotive

1st   -   Victor Maestas   -   Peugeot 905

Science Fiction

1st   -   Patrick Dick  -  Battlestar Galactica

Armor

1st   -   Tony Humphries   -   Willys Jeep 

2nd   -   Victor Maestas   -   Quad Tractor with Limber and 25 Pounder

3rd  -  Larry Glenn  -  M8 Greyhound

Vignettes / Dioramas

1st   -   Tony Humphries  -   "Wehrmacht Renault UE, Eastern Front" Diorama

Figures

1st   -   Victor Maestas   -   Droid Sniper

"Russian Bombers" (Multi-Engined)

Sponsored Contest

Hosted by Tim Wood

Best Russian Bomber, 1945 and Earlier   -   Larry Glenn   -   Tu-2

Best Russian Bomber, 1945 to Present   -   John Tate   -   Il-28 Beagle

 

Click here to see November Model Pictures

Click here to see November Meeting Pictures


ASM100.jpg (82854 bytes)

October 3rd, 2014 Meeting

"Speed Demons"

Theme (Points) Contest

Best of Show & People's Choice Winners from
October's "Speed Demons" Theme Contest
and "Assam Valley" Sponsored Contest
Best of Show
Juniors
People's Choice
Juniors
Best of Show
Intermediate
People's Choice
Intermediate
 Best of Show  Masters  People's Choice
Masters
Best Entry
"Assam Valley"
Aleya Montano Aleya Montano Adrian Montano Jerry Little Victor Maestas Larry Glenn John Tate
Blue Angels F-18 Hornet Blue Angels F-18 Hornet 1968 Dutch Grand Prix Fastest Lap Matra Kawanishi N1K2 George Douglas D-558-1 Skystreak Lockheed SR-71
Blackbird
Ki-43-II-Ko
Hayabusha

No Basic entries in the May contest

Juniors

Best of Show  -  Aleya Montano   -   Blue Angels F-18 Hornet

People's Choice  -  Aleya Montano   -   Blue Angels F-18 Hornet

Gold  -  Aleya Montano   -   Blue Angels F-18 Hornet

 

Basic

No Entries

Intermediate

Best of Show  -  Adrian Montano  -  1968 Dutch Grand Prix - Fastest Lap Matra 

People's Choice   -   Jerry Little  -  Kawanishi NiK2 George

Aircraft

1st   -   Jerry Little  -  Westland Whirlwind

2nd   -  Jerry Little  -  Kawanishi NiK2 George

3rd   -   Andy Rogulich  -  XB-70 Valkyrie

Figures

1st   -   Adrian Montano  -  Iron Man Avenger

Automotive

1st   -   Adrian Montano  -  1968 Dutch Grand Prix - Fastest Lap Matra 

 

Masters

Best of Show  -   Victor Maestas  -  D-558-1 Skystreak

People's Choice  -  Larry Glenn  -  SR-71A Blackbird

Aircraft

1st   -   James Strickland  -  B5N2 Kate

2nd   -   Victor Maestas  -  Ki-44 Tojo

3rd  -  James Strickland  -  F4F-4 Wildcat

Ships

 1st   -   Ken Liotta  -  I-68 Japanese Submarine

Automotive

1st   -   Ken Liotta  -  SRX-6 Motorcycle

       

"Assam Valley" Sponsored Contest

Hosted by Don Smith

Best Entry  -  John Tate  -  Ki-43-II-Ko Hayabusha, 64th Sentai

           

Click here to see October Model Pictures


ASM100.jpg (82854 bytes)

September 5th, 2014 Meeting

 

"Seaplanes / Amphibians"

 Special (Non-Points) Contest

Sponsored Contest:

"Electronic Warfare"

Hosted by Gil De La Plain   

 

Best Entries from September's "Seaplanes /
Amphibians" Special (Non-Points) Contest and "Electronic Warfare" Sponsored Contest
Best Basic
"Amphibians"
Entry
Best Intermediate
"Amphibians"
Entry
Best Masters
"Amphibians"
Entry
Best Intermediate
"Electronic Warfare"
Entry
Best Masters
"Electronic Warfare"
Entry
Len Faulconer Mike Faust Dave Straub Frank Randall Brian Peck
A6M2-N Rufe PBY Catalina Douglas PD-1 EA-6B EF-111 A

No Junior  Entries in the September contests

Click here to see September Model Pictures


ASM100.jpg (82854 bytes)

August 1st, 2014 Meeting

The August 1st Meeting was an "ASM Swap Meet"

with No Theme or Special Contest

 

Sponsored Contest:
 
 "France"
  
Hosted by Tony Humphries

Best Entries from August's
"France" Sponsored Contest
Hosted by Tony Humphries
 
Best Aviation Entry Best Non-Aviation  Entry
Larry Glenn John Tate
Dewoitine D.520 French Poilu - Verdun 1916

Click here to see August Model Pictures

 


ASM100.jpg (82854 bytes)

June 13th, 2014 Meeting

"World War I"

Special (Non-Points) Contest

DH2_5998_Cropped-2.JPG (47883 bytes)    posti02a.jpg (11285 bytes)     usa005.bmp (14978 bytes)        wpe5D.jpg (12982 bytes)

100th Anniversary of the Beginning of World War I

 Any model depicting a subject from the Great War 1914-1918
Airplane, figure, tank, ship or diorama

Model Clinic - Figure Painting by Jim Guld

FWWartiller_Br_Mk-I_Howitzer.jpg (27669 bytes)    FWW_Br_mark8P.jpg (23981 bytes)     FWW_German_a7vP.jpg (28396 bytes)    FWWbertha-2.JPG (41004 bytes)

 

Best Entries from June's "World War I"
Special Contest and the
"D-Day" Sponsored Contest
Best Intermediate Entry
"World War I"
Best Masters Entry
"World War I"
Best Intermediate Entry
"D-Day"
Best Masters Entry
"D-Day"
Frank Randall Brian Peck Tim Wood Brian Peck
British Mk I Male Tank Rumpler C.4 Spitfire Mk IX P-51D Mustang

No Junior or Basic Entries in the June contests

 

Sponsored Contest:

"D-Day June 6th, 1944"

wpeF.jpg (4554 bytes)

June 6, 1944  :  D-Day Plus Seventy

 

Click here to see June Model Pictures

 

 


ASM100.jpg (82854 bytes)

May 2nd, 2014 Meeting

"Japan"

Theme (Points) Contest

 

 

Best of Show & People's Choice Winners from
May's "Japan" Theme (Points) Contest
Best of Show
Juniors
People's Choice
Juniors
Best of Show
Intermediate
People's Choice
Intermediate
 Best of Show  Masters  People's Choice
Masters
 
Aleya Montano Aleya Montano Don Smith Gorham Smoker Brian Peck Brian Peck
RX-78 Gundam
Anime Figure
RX-78 Gundam
Anime Figure
Lexus
SC30
H-13
Helicopter
F4U-1
Corsair
F4U-1
Corsair

No Basic entries in the May contest

Juniors

Best of Show  -  Aleya Montano   -   Gundam Warrior Anime Figure

People's Choice  -  Aleya Montano   -   Gundam Warrior Anime Figure

Gold  -  Aleya Montano   -   Gundam Warrior Anime Figure

Silver   -   Aleya Montano   -   Space Warrior Anime Figure

Bronze   -   Aleya Montano   -   Teddy Bear Anime Figure

Basic

No Entries

Intermediate

Best of Show  -  Don Smith  -  Lexus SC430 

People's Choice   -   Gorham Smoker   -  H-13 Helicopter

Aircraft

1st   -   Gorham Smoker   -  H-13 Helicopter

2nd   -   Frank Randall   -  A6M5 Zero

3rd   -   Steve Brodeur  -  Ohka Piloted Bomb 

Armor

1st   -   Gorham Smoker   -  SAS Armored Car

Figures

1st   -   Partap Davis  -  "Girls und Panzer" Figure Collection

2nd   -   Adrian Montano   -   Batman

3rd   -   Don Smith  -  Satoshi Anabuki, Inperial Japanese Army  Air Force Ace

Automotive

1st   -   Don Smith  -  Lexus SC430

2nd  -  Gorham Smoker   -  1962 Belair

3rd   -   Adrian Montano  -  Indy "CART" 1998 Reynard Toyota Formula 1

Sci Fi

1st   -   Adrian Montano   -   Colonial Viper

Masters

Best of Show  -   Brian Peck  -  F4U-1 Corsair

People's Choice  -  Brian Peck  -  F4U-1 Corsair

Aircraft

1st   -   Brian Peck  -  F4U-1 Corsair

2nd   -   Brian Peck  -  MiG-29 Fulcrum

3rd  -  Larry Glenn  -  A6M3 Zero

Armor

1st   -   Tony Humphries   -   Imperial Japanese Navy G40 Bulldozer

Ships

 1st   -   James Strickland  -  IJN Yukikaze

2nd   -   James Strickland  -  IJN Urkuru

Figures

1st   -   Tony Humphries   -   Japanese Army Tank Commander

2nd   -   James Guld  -  U.S. Tanker (full figure)

3rd   -   James Guld  -  U.S. Tanker (3/4 figure)


Click here to see May Model Pictures


ASM100.jpg (82854 bytes)

April 4th, 2014 Meeting

"Family Ties"
Special (Non-Points) Contest

Best of Show & Best Entry Winners from April's
"Family Ties" Special (Non-Points) Contest
Best of Show
Intermediate
Best Aircraft
Intermediate
Best Armor
Intermediate
Best Automotive
Intermediate
 Best of Show  Masters  Best Figure
Masters
  Best Aircraft
Masters
Gorham Smoker Frank Randall Ken Piniak Gorham Smoker Mike Blohm Tony Humphries Mike Blohm
'68 Pontiac
Firebird
C-119 Flying
Boxcar
M60A1
Patton
'68 Pontiac
Firebird
X-35 Joint
Strike Fighter
506th PIR Paratrooper
C.J. Sauls, T5
X-35 Joint
Strike Fighter

 

Juniors

No Entries

Basic

No Entries

Intermediate

Best of Show  -   Gorham Smoker   -   '68 Pontiac Firebird

Best Aircraft Entry   -   Frank Randall   -   C-119 Flying Boxcar

Best Armor Entry   -   Ken Pniak   -   M60A1 Main Battle Tank

Best Automotive   -   Gorham Smoker   -   '68 Pontiac Firebird

Masters

Best of Show  -   Mike Blohm   -   X-35 Joint Strike Fighter

Best Figure Entry   -   Tony Humphries   -   506th PIR Paratrooper (C.J. Saul, T-5)

Best Aircraft Entry    -   Mike Blohm   -   X-35 Joint Strike Fighter

 

Click here to see April Model Pictures

 


ASM100.jpg (82854 bytes)

March 7th, 2014 Meeting

"Open"
Theme (Points) Contest

Best of Show & People's Choice Winners from
March's "Open" Theme (Points) Contest
Best of Show & People's Choice Juniors Best of Show
Basic
People's Choice
Basic
Best of Show
Intermediate
 People's Choice
Intermediate
 Best of Show  Masters  People's Choice Masters
Aleya Montano Jeannie Garriss Jeannie Garriss Partap Davis Adrian Montano Jim Guld Larry Glenn
Eagle '33 WIllys
Gasser
Jestson's
Car
KV-2 Klingon
Bird of Prey
A30
Challenger
SBD-1
Dauntless

Juniors

Best of Show  -  Aleya Montano   -   Eagle

People's Choice  -  Aleya Montano   -   Eagle

Gold  -  Aleya Montano   -   Eagle

Silver   -   Marie Smith   -   Wooly Mammoth

Silver   -   Marie Smith   -   Triceratops

Basic

Best of Show  -  Jeannie Garriss   -   Ohio George '33 Willys Gasser

People's Choice  -   Jeannie Garriss   -   Jetson's Car

Science Fiction / Science

Gold  -  Jeannie Garriss   -   Jetson's Car

Silver  -  Jeannie Garriss   -   Wooly Mammoth

Automotive

Gold  -  Jeannie Garriss   -  Ohio George '33 Willys Gasser

Intermediate

Best of Show  -  Partap Davis   -   KV-2 

People's Choice   -   Adrian Montano   -   Klingon Bird of Prey

Aircraft

1st   -   Jerry Little   -   Tempest (1/32 scale) 

2nd   -   Frank Randall   -  P-40E

3rd  -   Gorham Smoker   -  Tempest (1/72 scale) 

Armor

1st   -   Partap Davis   -   KV-2

2nd  -   Gorham Smoker   -  M51

3rd   -   Don Smith   -   GAZ-67B Scout Car

Figures

1st   -   Adrian Montano   -   Incredible Hulk

Collection

1st   -   Don Smith   -   Russian Infantryman 

Ships

 1st   -   Adrian Montano   -   USS New Mexico submarine

 2nd   -   Don Smith   -   PT Boat 

Automotive

1st   -   Gorham Smoker   -  Penzoil Dragster

 2nd   -   Pete Armijo   -   1969 Mustang

Science Fiction

1st  -  Adrian Montano   -   Klingon Bird of Prey

2nd  -  Jack Garriss   -   Fantasic Voyage

Masters

Best of Show  -   Jim Guld   -   A30 Challenger

People's Choice  -  Larry Glenn   -   SBD-1 Dauntless

Aircraft

1st   -   Larry Glenn   -   Ju-88 A-4 (French)

2nd   -   Larry Glenn   -   C-47 Skytrian

Glenn Bingham   -   P-47D Thunderbolt

Armor

1st   -   Jim Guld   -    A30 Challenger

2nd   -   Ken Liotta   -   Matilda 

3rd   -   Tony Humphries   -   Lend-Lease Dodge

Ships

 1st   -   Ken Liotta   -   Chinese Type 33 Submarine

2nd   -   Dave Miller   -   S-100 Schnellboot

Science Fiction

 1st   -   TBD   -   Apocalyptic Figure

2nd   -   Mike Blohm   -  Flying Sharks with Frickin' Laser Beams

Vignettes / Dioramas

1st   -   Jim Guld   -   "Winter's Blanket" Diorama

Figures

1st   -   Vicor Maestas   -   EOD Figure

2nd   -   Tony Humphries   -  3rd Armored Division , D-Day


Click here to see March Model Pictures

 


ASM100.jpg (82854 bytes)

February 7th, 2014 Meeting

ASM Swap Meet - No Contests

Click here to see February Meeting Pictures

Click here to see February Model Pictures (Works In Progress)


ASM100.jpg (82854 bytes)

January 4th, 2014 Meeting

Moe Blater's
"Sci-Fi, Real Space, Science & Fantasy"
Special (Non-Points) Contest

Best Entry Winners from the January 2014
"Sci-Fi, Real Space, Science & Fantasy" Special Contest and the "Ford" and "Frickin' Laser Beams"
Sponsored Contests
Hosted by Patrick Dick
Best Entry
Basic
Best Entry
Intermediate
Best Entry
Masters
Ford
Best Aircraft
 Ford
Best Automotive
Ford
Best Armor
Best Frickin' Entry
             
Jeannie Garris Steve Brodeur Ray Ayles John Tate Josh Pals Jim Guld Jack Garriss
Snow Speeder
- Star Wars
Proteus
- Fantastic Voyage
The Creature From The Black Lagoon JB-2
Loon
'49
 Mercury
M4A3
Sherman
Alpha Centauri Saucer

 

Juniors

No Entries

 

Basic

Best of Show / Gold  -  Jeannie Garriss  -   Snow Speeder  -  Star Wars

Intermediate

Best of Show  -   Steve Brodeur   -   Proteus  -  Fantastic Voyage

Figures

1st   -   Rick Carver   -   "Mr. Thank You"

2nd   -   Steve Brodeur   -  Shark with Frickin' Laser Beams

Space Craft

1st   -   Steve Brodeur   -   Proteus - Fantastic Voyage

2nd   -   Ken Piniak   -   Battlestar Galactica Space Ship

3rd   -   Ken Piniak   -   Battlestar Galactica Space Ship

Masters

Best of Show  -   Ray Ayles   -   The Creature from the Black Lagoon (Monogram)

2nd   -   Patrick Dick   -   Klingon Battle Cruiser

3rd   -   Ray Ayles   -   The Creature from the Black Lagoon (Moebius Models)

 

                       

 

 

 

 


ASM100.jpg (82854 bytes)


Alternate Links to ASM Website Pages:

 HOME    ARTICLES   MODEL PICTURES  CONTEST RESULTS   BY-LAWS  CLUB ROSTER  ASM MEETING PICTURES
MODELER-OF-THE-YEAR POINT STANDINGS   CONTEST GUIDELINES    CONTEST SCHEDULE  ARCHIVED ARTICLES
MODEL OF YEAR CONTENDERS    NATIONAL ATOMIC MUSEUM DISPLAY     MEETING LOCATION    NEWSLETTER   ENTRY FORMS   HINTS AND TIPS     MODELING LINKS