2017 ASM Monthly Contest Results


ASM Website Pages - Click on applicable Title to visit that page.

ASM HOME ARTICLES MODEL PICS MEETING PICS CONTEST RESULTS POINT STANDINGS
MODEL OF YEAR CONTEST SCHEDULE NEWSLETTER MODEL DISPLAYS FIELD TRIPS ENTRY FORMS
MEETING LOCATION CONTEST GUIDELINES ASM BY LAWS HINTS & TIPS MODELING LINKS ARCHIVED ARTICLES

.Click here to see Contest Results from Previous Years

2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003

October 6th, 2017 Meeting

"Red Star"
Theme (Points) Contest

                  

  Best of Show and People's Choice Winners from October's "Red Star" Theme Contest and "Orange" Sponsored Contest
Hosted by Gil De La Plain
Best of Show
& People's Choice
Basic
Best of Show
& People's Choice

Intermediate
Best of Show
& People's Choice
Masters
Best Orange Subject
Intermediate
Best Orange Subject
Masters
Most Creative
Orange Subject
Logan Carbin Ethan Schwartzmann Chris Kurtze Chuck Hermann Josh Pals Robert Henderson
T-55A Su-100 F-5E Tijuana Taxi 2000 '32 Ford Pumpkin Panzer

 

Juniors

No Entries

 

Basic

Best of Show  -  Logan Carbin   -   T-55A

People's Choice  -   Logan Carbin   -   T-55A

Aircraft

Gold  -   Logan Carbin   -   MiG-21PF

Silver   -  Elias Clark   -   P-47D-15  58th Fighter Group

Bronze   -   Elias Clark   -   Spitfire Mk Vc  No. 457 Squadron

Armor

Gold   -  Logan Carbin   -   T-55A

Science Fiction

Gold   -   Logan Carbin   -   Wing Zero Custom EW Gundam

               

Intermediate

Best of Show  -  Ethan Schwartzmann   -   Su-100

People's Choice   -  Ethan Schwartzmann   -   Su-100

Aircraft

1st   -   Robert Henderson   -   MiG-21R Afghanistan

2nd   -  Robert Henderson   -   Yak-3

3rd   -  Len Faulconer  -   I-16 Rata

Science Fiction

1st   -   Scott Williams   -   Vostok I Capsule

2nd   -  Scott Williams   -   Vostok K1 Rocket

 3rd   -  Bob Meeker   -   Russian Spacecraft Vostok

Armor

1st   -    Ethan Schwartzmann   -   Su-100

2nd   -  Ethan Schwartzmann   -   Su-153

3rd   -  David Epstein   -   Soviet Jeep

Automotive

1st   -    David Epstein   -   General Lee - Dukes of Hazard

2nd   - Chuck Hermann   -   Tijuana Taxi 2000

3rd   -   Chuck Hermann   -   Tijuana Rat Rod

 Ships

 1st   -   David Epstein   -   Typhoon Class Submarine

 2nd   -    John Dodd   -   Victor III SSN Submarine

3rd   -   Robert Meeker   -   Moskva USSR Destroyer

Figures

1st   -    Henry McHarney   -   Soviet Sniper - Great Patriotic War

Sci-Fi Figures

1st   -    Scott Willaims   -   Yuri Gargarin 

       

Masters

Best of Show  -   Chris Kurtze   -   F-5E Aggressor VFC-13

People's Choice  -  Chris Kurtze   -   F-5E Aggressor VFC-13

Science Fiction

1st   -   Josh Pals   -   Cylon Raider (in Su-27 Flanker Markings)

Aircraft

1st   -   Chris Kurtze   -   F-5E Aggressor VFC-13

2nd   -  Josh Pals   -   MiG-29

3rd   -   Larry Glenn   -   Tu-2

Armor

1st   -    Bret Kinman   -   M1A1 with Mine PLow

       


Click here for October Model Pictures


 


ASM100.jpg (82854 bytes)

September 1st, 2017 Meeting

"First or Last"
Theme (Points) Contest

    

  Best of Show and People's Choice Winners from September's
"First or Last" Theme Contest
Best of Show
& People's Choice
Basic
Best of Show
Intermediate
People's Choice
Intermediate
Best of Show
Masters
People's Choice
Masters
Logan Carbin David Epstein Scott Willaims David Straub John Tate
Ho 229 F-110A Voyager I USS Patoka "Rommel's Lifeline"

 

Juniors

No Entries

 

Basic

Best of Show  -  Logan Carbin   -   Ho 229

People's Choice  -   Logan Carbin   -   Ho 229

Aircraft

Gold  -   Logan Carbin   -   Ho 229

Bronze   -   Charles Petrilli   -   P-51B

Bronze   -   Elias Clark   -   F8F-1 Bearcat

Bronze   -  Logan Carbin   -   F-117

Science Fiction

Gold   -   Charles Petrilli   -   RGM-79 GMP-51B

Bronze   -   Logan Carbin   -   Gundam Feinice Rinscita

 

Intermediate

Best of Show  -  David Epstein   -   F-110A 

People's Choice   -   Scott Williams   -   Voyager I Spacecraft 

Aircraft - Jet (Split)

1st   -   David Epstein   -   F-110A

2nd   -  Len Faulconer   -   Arado 234B

3rd   -  Len Faulconer   -   Me 262A

Aircraft - Prop (Split)

1st   -   David Epstein   -   Spitfire Mk 14

2nd   -  Robert Meeker   -   F8F

3rd   -  Robert Meeker   -   PT-13

Science Fiction

1st   -   Scott Williams   -   Voyager I Spacecraft 

2nd   -  Scott Williams   -   Atlas 65D

 3rd   -  Scott Williams   -   Mercury MR-3 and MA-9 Capsules

Armor

1st   -    Robert Meeker   -   Tiger I 

Automotive

1st   -    Chuck Hermann   -   67 Chevy Camaro

2nd   - Chuck Hermann   -   53 Corvette Race Car

3rd   -   Chuck Hermann   -   Alpa Romeo 2000 GTA

 Ships

 1st   -   David Epstein   -   S-28 HMS Vanguard

 2nd   -    Robert Meeker   -   Type XXVIIB Seehund

Figures

1st   -    Michael O'Brien   -   Counselor Deanna Troy 

 

Masters

Best of Show  -   Dave Straub   -   USS Patoka

People's Choice  -  John Tate   -   "Rommel's Lifeline" Diorama (Ju-52)

Science Fiction

1st   -   John Tate   -   Millenium Falcon

Aircraft

1st   -   John Tate   -   B5N2 Kate

2nd   -  Chris Kurtze   -   F-102A

3rd   -   Larry Glenn   -   Bf 109 G6

Armor

1st   -    Tony Humphries   -   M3 Stuart

2nd   -   Bret Kinman   -   T-64 Mod 1972

Ships

1st   -    Dave Straub   -   USS Patoka

Dioramas and Vignettes

1st   -    John Tate   -   "Rommel's Lifeline" Diorama (Ju-52)


Click here for September Model Pictures

 


ASM100.jpg (82854 bytes)

August 4th, 2017 Meeting

ASM Swap Meet - No Contests

 

 


ASM100.jpg (82854 bytes)

July 7th, 2017 Meeting

"1967"
Theme (Points) Contest   

    

Best of Show and People's Choice Winners from July's
"1967" Theme Contest
Best of Show
& People's Choice
Basic
Best of Show
Intermediate
People's Choice
Intermediate
Best of Show
&
People's Choice
Masters
Rick Shyrock Chuck Hermann David Epstein Chris Kurtze
Toyota Land Cruiser Alfa Romeo 2000 GT X-15 A2 A-37B Dragonfly

 

Juniors

No Entries

 

Basic

Best of Show  -  Rick Shyrock  -  Toyota Land Cruiser

People's Choice  -   Rick Shyrock  -  Toyota Land Cruiser

Automotive

Gold  -   Rick Shyrock  -  Toyota Land Cruiser

 

Intermediate

Best of Show  -  Chuck Hermann   -   Alfa Romeo 2000 GT 

People's Choice   -   David Epstein   -   X-15 A2 

Aircraft

1st   -   Len Faulconer   -   F-102A

2nd   -  Robert Henderson   -   A-1J Skyraider

Science Fiction

1st   -   Ken Piniak   -   USS Constellation (Star Trek)

2nd   -  David Epstein   -   X-15 A2 

Armor

1st   -    David Epstein   -   Jeep 

Automotive

1st   -    Chuck Hermann   -   Alfa Romeo 2000 GT

2nd   - Chuck Hermann   -   Myers Manx

3rd   -   Chuck Hermann   -   Indy Turbine Car

 Ships

 1st   -   David Epstein   -   HMS Triumph 

 

Masters

Best of Show  -   Chris Kurtze   -   A-37B Dragonfly

People's Choice  -  Chris Kurtze   -   A-37B Dragonfly

Science Fiction

1st   -   John Tate   -   Imperial AT-ST

2nd   -  Ray Ayles   -   Lost in Space

Aircraft

1st   -   Chris Kurtze   -   A-37B Dragonfly

2nd   -  John Tate   -   MiG-17F

Automotive

1st   -    Ken Liotta   -   VT-250F Motorcycle

2nd   - Jerry Little   -   1966 L88 Penske Corvette

Figures

1st   -    Ray Ayles   -   Tracy the Gorilla

2nd   - Ken Liotta   -   WW II Tank Commander

3rd   -   Ray Ayles   -   Jesse James


Click here for July Meeting Pictures

 


ASM100.jpg (82854 bytes)

June 2, 2017 Meeting

"Kill Markings"
Special (Non-Points) Contest

 

Best of Show Winners from June's
"Kill Markings" Special Contest and
"General Motors" Sponsored Contest
Best of Show
Basic
Best of Show
Intermediate
Best of Show
Masters
Best GM
Aircraft
Best GM
Armor
Best GM
Automotive
Charles Petrilli Robert Henderson Ken Liotta Brian Peck Mike Blohm Chuck Hermann
RGM-79SP GM Sniper II Panther G
Panzer V Ausf G
Henschel
Hs 129A
North American
P-51D Mustang
M4 Sherman
Tank
1968 Corvette
Sedan Delivery

 

Click here for June Model Pictures

 


ASM100.jpg (82854 bytes)

May 5th, 2017 Meeting

"Star Wars - 40th Anniversary"
Theme (Points) Contest

 

Best of Show and People's Choice
Winners from May's
"Star Wars" Theme Contest
Best of Show
& People's Choice
Juniors
Best of Show
& People's Choice
Basic
Best of Show
Intermediate
People's Choice
Intermediate
Best of Show
Masters
People's Choice
Masters
Aleya Montano Logan Carbin Adrian Montano David Epstein Larry Glenn Patrick Dick
X-Wing X-Wing Millenium Falcon Surcouf Sub/Cruiser TIE Striker NVA TIE Striker

 

Juniors

Best of Show  -  Aleya Montano   -   X-Wing

People's Choice  -   Aleya Montano   -   X-Wing

Science Fiction

Gold  -   Aleya Montano   -   X-Wing

 

Basic

Best of Show  -  Logan Carbin  -  Poe's X-Wing

People's Choice  -   Logan Carbin  -  Poe's X-Wing

Science Fiction

Gold  -   Logan Carbin  -  Poe's X-Wing

Silver  -   C Petrilli  -  TIE Interceptor -Sabre Squadron

Bronze  -   Anthony Weaver  -  Imperial Star Destroyer

Bronze  -   Aaron Schmiedicke  -  X-Wing

Bronze  -   Jeannie Garriss  -  U-Wing

 

Intermediate

Best of Show  -  Adrian Montano   -   Millenium  Falcon 

People's Choice   -   David Epstein   -   French Submarine-Cruiser Surcouf 

Aircraft

1st   -   David Epstein   -   Cleoptre

2nd   -  David Haskins   -   D.520

3rd   -   Robert Meeker   -   Bf 109 E-7

Science Fiction

1st   -   Adrian Montano   -   Millenium  Falcon

2nd   -  Ken Piniak   -   X-Wing (1/48)

3rd   -   Robert Meeker   -   TIE Fighter

Armor

1st   -    David Haskins   -   Renault Tank 

2nd   -  David Epstein   -   T-62A

3rd   -   Robert Meeker   -   Pzkfw 747 KV-2

 Ships

 1st   -   David Epstein   -   French Submarine-Cruiser Surcouf 

 

Masters

Best of Show  -   Larry Glenn   -   TIE Striker (1/144)

People's Choice  -  Patrick Dick   -   TIE Striker - North Vietnamese Air Force

Science Fiction

1st   -   Larry Glenn   -   TIE Striker (1/144)

2nd   -  Patrick Dick   -   TIE Striker -  German Luftwaffe

3rd   -   John Tate   -   Snow Speeder (1/48) 


Click here for May Model Pictures

Click here for May Meeting Pictures


ASM100.jpg (82854 bytes)

April 7th, 2017 Meeting

"World War I - 100th Anniversary of US Involvement"
Theme (Points) Contest

 

Best of Show and People's Choice
Winners from April's
"World War I" Theme Contest
Best of Show
& People's Choice
Basic
Best of Show
Intermediate
People's Choice
Intermediate
Best of Show
Masters
People's Choice
Masters
Logan Carbin David Epstein Robert Henderson John Tate Larry Glenn
Fokker Dr.I Model T Ambulance Pfalz D.IIIa British Tommy 1917 Me 410B-1

 

Juniors

No Entries

 

Basic

Best of Show  -  Logan Carbin  -  Fokker Dr.I

People's Choice  -   Logan Carbin  -  Fokker Dr.I

Aircraft

Gold  -   Logan Carbin  -  Fokker Dr.I

 

Intermediate

Best of Show  -  David Epstein   -   Ford 1917 Model T Ambulance 

People's Choice   -   Robert Henderson   -   Pfalz D.IIIa 

Aircraft - Split - Monoplane

1st   -   David Epstein   -   P-40 Pearl Harbor

2nd   -  Len Faulconer   -   Fw 190 D-13

3rd   -   Robert Meeker   -   F4U Corsair

Aircraft - Split - Biplane

1st   -   Robert Henderson   -   Pfalz D.IIIa 

2nd   -  Len Faulconer   -   Albatross D.III

3rd   -   Robert Henderson   -   SE-5a

Science Fiction

1st   -   Michael O'Brien   -   Apollo 11 "Eagle" Lunar Module 

Armor

1st   -    David Epstein   -   Ford 1917 Model T Ambulance 

2nd   -  Ken Piniak   -   FT-17 WWI Tank

3rd   -   Robert Meeker   -   Jadgtiger Skdfz 186

 Ships

 1st   -   David Epstein   -   SSN-21 USS Seawolf

 

Masters

Best of Show  -   John Tate   -   British Tommy 1917

People's Choice  -  Larry Glenn  -  Me 410B-1

Aircraft

1st   -   Larry Glenn  -  Me 410B-1

2nd   -   John Tate   -   T-6G Texan

3rd  - Frank Randall   -   Fokker Dr.I

Science Fiction

1st   -   John Tate   -   Upsilon Class Command Shuttle - Star Wars

Figures

1st   -   John Tate   -   British Tommy 1917

2nd   -   Chris Kurtze   -   WWI German Pilot and Crew

 

Click here for April Model Pictures

Click here for April Meeting Pictures


ASM100.jpg (82854 bytes)

March 3rd, 2017 Meeting

"Open Contest"
Theme (Points) Contest   

    

Best of Show and People's Choice Winners from March's
"Open" Theme Contest
Best of Show
& People's Choice
Basic
Best of Show
& People's Choice
Intermediate
Best of Show
Masters
People's Choice
Masters
Aaron Schmiedicke Steve Brodeur Chris Kurtze Chris Kurtze
Battlestar Pegasus Ki 43 Oscar Ta 152 USS Essex

 

Juniors

No Entries

 

Basic

Best of Show  -  Aaron Schmiedicke  -  Battlestar Pegasus 

People's Choice  -  Aaron SchmiedickeBattlestar Pegasus 

Aircraft

Gold  -  Logan Carbin  -  Thunderbird F-16

Gold  -  Logan Carbin  -  Blue Angels F-18

Science Fiction

Gold  -  Aaron Schmiedicke  -  Battlestar Pegasus

Gold  -  Anthony Weaver  -  Delorean Time Machine - Back to the Future

Silver  -  Jeannie Garriss   -   TIE Fighter - Star Wars

Silver  -  Logan Carbin  -  Gundam

Automotive

Gold  -  Jeannie Garriss   -   Blue Car

 

Intermediate

Best of Show  -  Steve Brodeur   -   Ki 43 Oscar 

People's Choice   -   Steve Brodeur   -   Ki 43 Oscar 

Aircraft

1st   -   Steve Brodeur   -   Ki 43 Oscar 

2nd   -  Len Faulconer   -   Fw 190 D-9

3rd   -   Len Faulconer   -   Beechcraft U-43

Science Fiction

1st   -   David Epstein   -   Roswell UFO 

2nd   -  Chuck Herrmann   -   Batman

3rd   -   Michael O'Brien   -   Scotty Figure

Armor

1st   -   Robert Meeker   -   M1A1 

Ships

 1st   -   David Epstein   -   USS George Washington

2nd   -  David Epstein  -   Type 9c U-Boat

3rd  -  Robert Meeker   -   Type 21 U-Boat

Automotive

1st   -   Robert Henderson   -   1943 Model A

2nd   -  Chuck Herrmann   -   1953 Ford Pickup

3rd  -  Chuck Herrmann   -   Porsche 928

Vignettes / Dioramas

1st   -   Mark Yoder   -   German Motorcycle Diorama

 

Masters

Best of Show  -   Chris Kurtze Sr   -   Ta 152

People's Choice  -  Chris Kurtze Sr   -   USS Essex

Aircraft

1st   -   Chris Kurtze Sr   -   Ta 152

2nd   -   John Tate   -   Vultee Vengence

3rd  - Larry Glenn   -   P-51D Mustang

Automotive

1st   -   Ken Liotta   -   Honda NSR250 Motorcycle

Science Fiction

1st   -   John Tate   -   Poe's X-Wing Fighter

Armor

1st   -   Brett Kinman   -   M60A2

2nd   -   Glenn Bingham   -   M5A1

3rd  -  James Strickland   -   Stug III

Vignettes / Dioramas

1st   -   John Tate   -   Star Wars Rogue One "Battle of Scarif"

Figures

1st   -   Ken Liotta   -   World War II Japanese Pilot 

Ships

 1st   -   Chris Kurtze Sr   -   USS Essex

 

Click here to see March Meeting Pictures

Click here to see March Model Pictures



ASM100.jpg (82854 bytes)

February 3rd, 2017 Meeting

ASM Swap Meet

With No Contest or Sponsored Contest


Click here for February Meeting Pictures


ASM100.jpg (82854 bytes) 

January 6th, 2017 Meeting

Moe Blalters

Sci-Fi, Real Space, Science & Fantasy"
Special (Non-Points) Contest

  Best Entry Winners from the January 2017
"Sci-Fi, Real Space, Science & Fantasy"
Special Contest and
"Frickin' LaserBeams"
Sponsored Contest
Hosted by Patrick Dick
Best Basic
Entry
Best Intermediate
Entry
Best Masters
Entry
Best
Frickin' Entry
Basic
Best
Frickin' Entry
Intermediate
Best
Frickin' Entry
Masters
Anthony Weaver Michael O'Brien John Tate Anthony Weaver Ken Piniak John Tate
War of the Worlds Vulcan Shuttle Surak Vindicator Space Marines War of the Worlds USS Contellation Klingon Battle Cruiser


Just Staff's Most Favorite Awards

for the Moe Blalters Contest

Best Basic Entry Best Intermediate Entry Best Masters Entry
To Be Announced To Be Announced To Be Announced
     
     

    

 

Click here for January Meeting Pictures

Click here for January Model Pictures

 

 


ASM100.jpg (82854 bytes)


Alternate Links to ASM Website Pages:

 HOME    ARTICLES   MODEL PICTURES  CONTEST RESULTS   BY-LAWS  CLUB ROSTER  ASM MEETING PICTURES
MODELER-OF-THE-YEAR POINT STANDINGS   CONTEST GUIDELINES    CONTEST SCHEDULE  ARCHIVED ARTICLES
MODEL OF YEAR CONTENDERS    NATIONAL ATOMIC MUSEUM DISPLAY     MEETING LOCATION    NEWSLETTER   ENTRY FORMS   HINTS AND TIPS     MODELING LINKS