2003 ASM Monthly Contest Results



Hit Counter     Visitors Since December 26, 2006

Click here to see Contest Results from Prvious Years

                  

2008 Contest Results        2007 Contest Results      2006 Contest Results       2005 Contest Results    2004 Contest Results  


"Best P-51 Special Contest"

December 5, 2003

Non-Points Contest

 

Best Overall Entry

John Tate   -  P-51D Israeli Defense Force / Air Force

 

 JUNIORS

No Entries

 

BASIC

John Tribou   -   P-51A   -  154 Recon Sq

 

INTERMEDIATE

Mike Mummey   -   P-51B   -  352 FG

  

MASTERS

Split:  Natural Metal Finish   -   Stan Harris   -   325 FG

Split:  Non Natural Metal Finish   -   John Tate   -   P-51D   -  IDF/AF

 


"Open Contest # 2"

November 7, 2003

Points Contest

 

 JUNIORS

Best of Show - Ferrari 360 Spider - Casey Dick

People’s Choice - Mitsubishi Eclipse - Logan Carbin

 

Automotive

Gold - Ferrari 360 Spider - Casey Dick

Silver - Mitsubishi Eclipse - Logan Carbin

Bronze - Plymouth Prowler - Casey Dick

Figure

Gold - Pat Labor Ingram - Casey Dick

Science & Fantasy

Gold - Maxi Alpha 3 Rocket - Taylor Liotta

Silver - Flash Rocket - Taylor Liotta

 

 

BASIC

Best of Show - 1977 Chevrolet Monte Carlo Lowrider - Tom Tagert

People’s Choice - F-15C Eagle - Tom Tagert

 

Automotive

Gold - 1977 Chevrolet Monte Carlo Lowrider - Tom Tagert

Aircraft

Gold - Mitsubishi Type 52 - Tom Tagert

Silver - F-15C Eagle - Tom Tagert

Diorama

Gold - Stuka – Tiger Diorama - Tim Estes

 

 

INTERMEDIATE

Best of Show - Arado Ar 234 B2 - David Boehning

People’s Choice - Arado Ar 234 B2 - David Boehning

Aircraft – 1/48 Split

First - Arado Ar 234 B2 - David Boehning

Second - Me 109E-4 - Scott Podeyn

Third - Me 109G-14 - Scott Podeyn

Aircraft – 1/72 Split

First - Mosquito FB Mk VI - Hank Petitgirard

Second - Gladiator Mk 1 (German) - Walt Schanwald

Third - SR-71A - Jerry Pitts

Armor & Military

First - Infantrywagen (Heavy Scout Car Train) - James Guld

Second - "Rommel’s Ghost Division - James Guld

Third - Panzer III Ausf L - Jeff Frickstad

 

  

MASTERS

Best of Show - USS Constitution - Miguel Duncan

People’s Choice - USS Constitution - Miguel Duncan

 

Ship

First - USS Constitution - Miguel Duncan

Aircraft – Allied Split

First - Spitfire Mk I - Jason Clevenger

Second - P-47D Glen Bingham

Third - Fairey Swordfish Mk I - Don MacBryde

Aircraft – Axis Split

First - A6M2b Zero - Jason Clevenger

Second - Ki 43 - Jason Clevenger

Third - Fw 190 A-8/R-11 Nachtjager - Don MacBryde

Figure

First - Karstern - Larry Horyna

Second - Utah Beach GI - John Tate

 

 

MODELS ENTERED

Juniors 6

Basic 4

Intermediate 14 (18 total entries)

Masters 8

TOTAL 32

Works in Progress 2

 


"Historic Aircraft & Aircraft Prototypes –
Celebrating the Wright Brothers and 100 Years of Flight"

October 3, 2003

Points Contest

 

JUNIORS

Best of Show - MB Willys Jeep, Normandy 1944 - Sam Blackwell

People’s Choice - MB Willys Jeep, Normandy 1944 - Sam Blackwell

Armor & Military

Gold - MB Willys Jeep, Normandy 1944 - Sam Blackwell

Aircraft

Gold - Bf 109G Trop, Afrika Korp - Sam Blackwell

 

BASIC

Best of Show - Spirit of St Louis - Cecil Severs

People’s Choice - Spirit of St Louis - Cecil Severs

Aircraft

Gold - Spirit of St Louis - Cecil Severs

Silver - Me 209 - Cecil Severs

Silver - T-38 Talon - Tom Tagert

 

INTERMEDIATE

Best of Show - 1903 Wright Flyer - Tom Perea

People’s Choice - 1903 Wright Flyer - Tom Perea

Aircraft

First - 1903 Wright Flyer - Tom Perea

Second - D-558.1 Skystreak - Walt Schanwald

Third - X-29 - Frank Randall

Vignette/Diorama

First - "Booty" - James Guld

Collection

Second - Experimental Aircraft - Hank Petitgirard

 

MASTERS

Best of Show - R-34 Airship - Dave Straub

People’s Choice - R-34 Airship - Dave Straub

Aircraft – 1/32 Aircraft Split

First - R-34 Airship - Dave Straub

Second - Bf 109E-3 - John Tate

Third - Bell XS-1 - Chuck DeWitt

Figure

First - 5 Georgia (Clinch Rifles), 1861 - Stan Harris

Second - Utah Beach GI - John Tate

Armor & Military

First - Israeli Command Vehicle - Stan Harris

Second - Churchill Mk VII Tank - John Tate

 

MODELS ENTERED

Juniors 2

Basic 3

Intermediate 13 (8 total entries)

Masters 10

TOTAL 23

Works in Progress 5

 

 


Note: Both September and August 2003 contest results are listed below

 

"The Eastern Front"

September 5, 2003

Points Contest

 

JUNIORS

Best of Show - Zoid Burzerk Fury - Taylor Liotta

People’s Choice - Zoid Burzerk Fury - Taylor Liotta

Science/Fantasy

Gold - Zoid Burzerk Fury - Taylor Liotta

 

BASIC

Best of Show - Tiger I - John Kendrick

People’s Choice - Tiger I - John Kendrick

Aircraft

Gold - Ju 87 Stuka - Cecil Severs

Silver - Bf 109E - Cecil Severs

Armor & Military

Gold - Tiger I - John Kendrick

Silver - T-34 - Tim Estes

 

INTERMEDIATE

Best of Show - "Combat or Transport?" Diorama - James Guld

People’s Choice - "Combat or Transport?" Diorama - James Guld

Armor & Military

First - Leopold Railgun - Tom Perea

Second - Sturmgeschutz III - Rick Carver

Third - T-34 Early - Scott Podeyn

Aircraft - 1/48 & 1/32 Scale Split

First - MiG-21 Indian AF - Tim Wood

Second - Bf 109G-6 - Frank Randall

Third - Yak 1 - Scott Podeyn

Aircraft - 1/72 Scale Split

First - Bf 109G-14 - Hank Petitgirard all

Second - Bf 109G-6 - Hank Petitgirard

Third - I-153 - Walt Schanwald

Figure

First - Russian Infantryman - Jack Garriss

Vignette/Diorama

First - "Combat or Transport?" Diorama - - James Guld

 

MASTERS

Best of Show - Panzerwerfer - Stan Harris

People’s Choice - Panzer Mk III John Tate

Aircraft – 1/32 Aircraft Split

First - Bf 109G-6 - Jason Clevenger

Second - Bf 109G-6/R-6 - Glen Bingham

Third - Me 109 G-14 - Brian Peck

Aircraft – 1/48 & 1/72 Aircraft Split

First - FW 190F-8 - Don MacBryde

First - F2A-2 Buffalo - Ken Liotta

Second - Bf 109F-4 - Don MacBryde

Third - Ju 87B-2 - Don MacBryde

Automotive

First - McDonalds Funny Car - Ken Liotta

Ships

First - Yushito Japanese Submarine - Ken Liotta

Collections

First - I-16 Collection - John Tate

Vignette/Diorama

First - "The General’s Inspection – Eastern Front" - Stan Harris

Second - Vasili Zaitsev – Red Army Master Sniper - John Tate

Figure

First - German Infantryman – Eastern Front - Stan Harris

Armor & Military

First - Panzerwerfer - Stan Harris

Second - Panzer III Ausf L – Eastern Front 1942-43 - John Tate

Third - King Tiger - James Taylor

 

MODELS ENTERED

Juniors 1

Basic 4

Intermediate 18

Masters 21

TOTAL 44

Total includes models entered both in Eastern Front and Bf 109 Contest; does not include models entered only in Bf 109 Sponsored Contest.

Works in Progress 6

 


"Korean War – 50th Anniversary of the Armistice –

27 July 1953"

August 1, 2003

Points Contest

 

JUNIORS

Best of Show - The Hulk - Taylor Liotta

People’s Choice - The Hulk - Taylor Liotta

Automotive

Gold - Mazda Miata - Casey Dick

Figure

Gold - The Hulk - Taylor Liotta

Science/Fantasy

Gold - Gundam Rig Sokew - Casey Dick

Silver - Goog Mobile Suit - Taylor Liotta

Silver - GP-01 Gundam - Taylor Liotta

 

BASIC

Best of Show - Sharpshooter, 45th Infantry Division - Don Smith

People’s Choice - "The Chosin One" - John Kendrick

Science/Fantasy

Gold - GM on Luna II - John Kendrick

Aircraft

Gold - L-19 Bird Dog - Cecil Severs

Silver - F9F Panther - Cecil Severs

Armor & Military

Gold - M-37 Truck - Cecil Severs

Vignette & Diorama

Gold - "Life’s A Beach (Hellcat)" - John Kendrick

Figure

Gold - Sharpshooter, 45th Infantry Division - Don Smith

Silver - "The Chosin One" - John Kendrick

 

INTERMEDIATE

Best of Show - F2H-2 Banshee - Frank Randall

People’s Choice - RB-45C Tornado - Walt Schanwald

Armor & Military

First - M26 Pershing - Rick Carver

Aircraft - 1/48 Scale Split

First - MiG-15 - Scott Podeyn

Second - F4U Corsair - Scott Podeyn

Third - F-94B - Jack Garriss

Aircraft - 1/72 Scale Split

First - F2H-2 Banshee - Frank Randall

Second - Korean War Aircraft (Group of 6) - Hank Petitgirard

Third - RB-45C Tornado - Walt Schonwald

 

MASTERS

Best of Show - 105mm Howitzer M2A1 and Carriage M2A2 - David Miller

People’s Choice - 105mm Howitzer M2A1 and Carriage M2A2 - David Miller

Aircraft – Korean War Aircraft Split

First - F-51D Mustang - Don MacBryde

Second - F-84G Thunderjet - Don MacBryde

Third - F4U-5N Corsair - Don MacBryde

Aircraft – Non-Korean War Aircraft Split

First - YAK-1b - John Tate

Second - Ju 88 - Ken Liotta

Third - X-29 - Keith Liotta

Automotive

First - 77 Mustang Pro Stock - Ken Liotta

Ships

First - USS Dallas Submarine - Ken Liotta

Vignette/Diorama

First - Korean War Soldier - John Tate

Figure

First - Soldier in Winter Clothing (Korea) - Fred Franceschi

Armor & Military

First - 105mm Howitzer M2A1 and Carriage M2A2 - David Miller

Second - M26 Pershing - Stan Harris

Third - British Cromwell VIII - John Tate

 

MODELS ENTERED

Juniors 5

Basic 7

Intermediate 13

Masters 13

TOTAL 38

Works in Progress 6