2005 ASM Monthly Contest Results



Hit Counter    Visitors Since December 26, 2006

Click here to see Contest Results from Prvious Years

              

2008 Contest Results     2007 Contest Results     2006 Contest Results       2004 Contest Results         2003 Contest Results


2005 New Mexico State Fair Contest Results

September 2005

ASM100.jpg (82854 bytes)    NM_St_Fair_Logo_2005.jpg (8356 bytes)    wpe2692.jpg (12282 bytes)

New Mexico State Fair 2005 Model Contest

Creative Arts - Division 13, "Models – Military & Science Fiction" (Sections 349 – 352)

Sponsored by the Albuquerque Scale Modelers Club

Click here for complete results from the 2005 NM State Fair Model Contest


December 2005

"Modeling New Mexico" Special Contest

Best Entry Winner   -    4th Texas Dismount Trooper    -   Jeff Frickstad

ASM_Dec05_Frickstad_Trooper.jpg (276321 bytes)

ASM's 2005 Model of the Year Winners

ASM_Dec05_Liotta_RX81.jpg (189918 bytes)    ASM_Dec05_Kendrick_Knight.jpg (132431 bytes)    ASM_Dec05_Boehning_P51B.jpg (196168 bytes)    ASM_Dec05_Straub_Zeppelin.jpg (183963 bytes)

JuniorModel of the Year - RX81 Gundam - Taylor Liotta

Basic Model of the Year - Saint John's Knight - John Kendrick

Intermediate Model of the Year - P-51B Mustang - David Boehning

Master Model of the Year - Zeppelin L-32 - Dave Straub

  ASM_Dec05_Model_Contenders.jpg (357913 bytes)

ASM_Dec05_Junior_Contenders.jpg (134913 bytes)     ASM_Dec05_Basic_Contenders_P1010030.jpg (323603 bytes)    ASM_Dec05_Intermediate_Contenders.jpg (645582 bytes)    ASM_Dec05_Master_Contenders_P1010020.jpg (652720 bytes)

More pics to be added ASAP!


November 4, 2005

Theme (Points) Contest

"Open Contest #2"

Best of Show and People's Choice Winners

ASM_Nov05_J_Garriss_DeLorean.jpg (493152 bytes)    Best_of_Show_Basic_11-05.jpg (2730792 bytes)     ASM_Nov05_B_Kendrick_88mm.jpg (443761 bytes)    ASM_Nov05_I_Boehning_P51B.jpg (173360 bytes)    ASM_Nov05_M_Guld_U-Bahn.jpg (506007 bytes)

JUNIORS

Best of Show - Back to the Future DeLorean - Jeannie Garriss

People’s Choice - Back to the Future DeLorean - Jeannie Garriss

Sci-Fi and Fantasy

Silver - Gundam - Jeannie Garriss

Automotive

Gold   -    Back to the Future DeLorean - Jeannie Garriss

 

BASIC

Best of Show - St John’s Knight - John Kendrick

People’s Choice - Flak 36 88mm Gun - John Kendrick

Figures

Gold - St John’s Knight - John Kendrick

Ships

Gold - USS Ohio Submarine - John Kendrick

Armor & Military

Silver - Panzer Mk V ausf D - Don Smith

Vignettes & Dioramas

Gold - Flak 36 88mm Gun - John Kendric

Aircraft

Bronze - P-40B - Don Smith

Automotive

Silver - Harley Davidson FXE/F-80 - John Tribou

Silver - BMW Z8 - John Tribou

Bronze - 1956 Corvette - Don Smith

 

INTERMEDIATE

Best of Show - North American P-51B Mustang - David Boehning

People’s Choice - North American P-51B Mustang - David Boehning

 Aircraft

First - North American P-51B Mustang - David Boehning

Second - F/A-22 Raptor 01 - Frank Randall

Third - MiG-15 - David Downs

Armor & Military

First - BT-7 - David Downs

 

MASTERS

Best of Show   -    "Kurfurstendamm U-Bahn Station" - James Guld

People’s Choice   -    "Kurfurstendamm U-Bahn Station" - James Guld

Aircraft

First - Fw 190F-8/R-1 - Glenn Bingham

Second - SB2C-4 Helldiver - Fred Franceschi

Third - French Navy F4U-7 Corsair - Don MacBryde

Diorama & Vignette

First - "Kurfurstendamm U-Bahn Station" - James Guld

Armor & Military

First - Bradley AFV - Glenn Bingham

 

F/A-22 Raptor Sponsored Contest

Sponsored by Mike Blohm

Best Intermediate Entry - F/A-22 Raptor 01 - Frank Randall

ASM_Nov05_F22_Randall.jpg (728724 bytes)    ASM_Dec05_Randall_Award.jpg (181808 bytes)    ASM_Dec05_F22_Plaque.jpg (721785 bytes)

Award presented at December 2005 ASM Meeting

MODELS ENTERED

Juniors   2

Basic   8

Intermediate  4

Masters   5

TOTAL  19

Works in Progress   11

Display Only   0


October 7, 2005

Theme (Points) Contest

ASM_Bat_1945_16_Bastogne.jpg (28267 bytes)    ASM_Bat_1945_15_B-17.jpg (181289 bytes)    ASM_Bat_1945_25_Remagen_Bridge.jpg (28832 bytes)     ASM_Bat_1945_21_isu152.jpg (65304 bytes)

ASM_Bat_1945_17_Bastogne.jpg (39334 bytes)    ASM_Bat_1945_22_P47.jpg (86021 bytes)    ASM_Bat_1945_18_Dresden.jpg (70489 bytes)    ASM_Bat_1945_24_Reichstag.jpg (59323 bytes)     ASM_Bat_1945_28_Surrender.jpg (222924 bytes)

"Battles of 1945"

ASM_Bat_1945_1.jpg (70419 bytes)    ASM_Bat_1945_5_Iwo_flag.jpg (82959 bytes)    ASM_Bat_1945_10_B29_Tokyo.jpg (15628 bytes)     ASM_Bat_1945_7_MO.jpg (143497 bytes)

ASM_Bat_1945_3_f4u.jpg (6269 bytes)    ASM_Bat_1945_11_Franklin.jpg (118638 bytes)    ASM_Bat_1945_2_pyle.jpg (7502 bytes)    ASM_Bat_1945_8_Nagasaki.jpg (23194 bytes)    ASM_Bat_1945_14_Surrender.jpg (181708 bytes)

"Battles of 1945" Theme (Points) Contest

"1/35 Scale German Armor" Sponsored Contest hosted by Rick Carver and Don Smith

"Babefest" Sponsored Contest hosted by Dianne Pattison

    Click on the following link to view static versions of the October Meeting Pictures:  October Pics

Click on the following link to view static versions of "Battles of 1945" entries:  Battles of 1945

Click on the following link to view the German Armor and Babefest entries:  Armor - Fest

Best of Show and People's Choice Winners

ASM_Oct05_J_Liotta_Gundam-EZ8.jpg (205114 bytes)    ASM_Oct05_B_Kendrick_WBuff.jpg (192006 bytes)   ASM_Oct05_I_Boehning_He219.jpg (193415 bytes)    ASM_Oct05_M_Mummey_SturmTiger.jpg (194960 bytes)    ASM_Oct05_M_Guld_Outhouse.jpg (186677 bytes)

 

JUNIORS

Best of Show - Gundam EZ8 - Taylor Liotta

People’s Choice - Gundam EZ8 - Taylor Liotta

Sci-Fi and Fantasy

Gold - Gundam EZ8 - Taylor Liotta

 

BASIC

Best of Show - LVT-4 Water Buffalo - John Kendrick

People’s Choice - LVT-4 Water Buffalo - John Kendrick

Figures

Gold - Samuri Warrior - John Kendrick

Ships

Gold - USS Fletcher DD-445 - John Kendrick

Armor & Military

Gold - LVT-4 Water Buffalo - John Kendrick

Silver - JagdTiger - Don Smith

Bronze - Nashorn - Don Smith

 

INTERMEDIATE

Best of Show - Heinkel He 219 - David Boehning

People’s Choice - Heinkel He 219 - David Boehning

Aircraft

First - Heinkel He 219 - David Boehning

Armor & Military

First - M3 Half Track - David Downs

Second - LVT - Jeff Frickstad

Figures

First - Adventurous Dwarf - Brian Willard

Second - Cowboy - David Downs

Third - Artic Dwarf - Brian Willard

Sci-Fi and Fantasy

First - Ranger - John Moya

Second - Altera - John Moya

Third - Countess Karnstein on Throne - John Moya

 

MASTERS

Best of Show - Sturm Tiger - Mike Mummey

People’s Choice "Turn Left at the Outhouse" - James Guld

Aircraft

First - P-47D – 56 FG - Mike Franklin

Second - P-47 – 615 Sq RAF - Mike Franklin

Third - C-47 V-VS 1945 - John Tate

Diorama & Vignette

First - "Turn Left at the Outhouse" - James Guld

Second - T-34/85 - John Tate

Third - Me 163B-1 Post Flight - Glenn Bingham

Figures

Second - USAAF Pilot Capt E.L. Heller, "Strafe King" - Mike Mummey

Armor & Military

First - Sturm Tiger - Mike Mummey

Second - Su-85M - John Tate

Third - Jagd Panther - Dave Miller

1/35 Scale German Armor Sponsored Contest

Sponsored by Don Smith and Rick Carver

Best Basic Entry - Jagd Tiger - Don Smith

Best Masters Entry – Armor - Flak Panzer 341 - Jim Guld

Best Masters Entry – Diorama - "Operation Battleaxe" - Jim Guld

ASM_Oct05_GerArm_Smith_J-Tiger.jpg (149473 bytes)    ASM_Oct05_Ger-Arm_Guld_Battleaxe.jpg (232132 bytes)     ASM_Oct05_Ger-Arm_Guld_FlakPnzr.jpg (200329 bytes)

Babefest Sponsored Contest

Sponsored by Dianne Pattison

First Place - Countess Karnstein on Throne - Debbie King

Second Place - Ranger - John Moya

Third Place - Reflection - Debbie King

Fourth Place - Altera - John Moya

 

MODELS ENTERED

Juniors 1

Basic 5

Intermediate 13

Masters 16

TOTAL 35

1/35 Scale German Armor Sponsored Contest 8

Babefest Sponsored Contest 17

Works in Progress 4

Display Only 2


September 9, 2005

Theme (Points) Contest

"Africa and the Middle East 1914 - Present"

Copy of P-40_Kittyhawk-I_9_5.bmp (53158 bytes)     Bf109F_Marseille_2_4.jpg (17779 bytes)     MiG-17F_Syria_80_3.jpg (74984 bytes)     Mirage-IIIC_Israel_1967_89_2.jpg (35873 bytes)

m1.bmp (70518 bytes)    B-52_bombing.jpg (7143 bytes)     groundattack1.jpg (13059 bytes)     pat1a.jpg (24350 bytes)

Best of Show and People's Choice Winners

ASM_Sep05_J_Brown_Lowrider.jpg (189513 bytes)   ASM_Sep05_B_Smith_Halftrack.jpg (189165 bytes)    ASM_Sep05_B_Kendrick_Stuart.jpg (144286 bytes)    ASM_Sep05_I_Petitgirard_P38F_2.jpg (75842 bytes)

ASM_Sep05_Fixed_I_Garber_P38J.jpg (279597 bytes)     ASM_Sep05_M_Bingham_Bf109F_BoS.jpg (145201 bytes)    ASM_Sep05_M_Guld_Battleaxe.jpg (174615 bytes)

Click on the following link to view the rest of the "Africa & Middle East" entries:  Africa & ME

JUNIORS

Best of Show - Lowrider - Shawn Brown

People’s Choice - Lowrider - Shawn Brown

Aircraft

Silver - Boeing 737 - Kelly Brown

Automotive

Gold - Lowrider - Shawn Brown

 

BASIC

Best of Show - SdKfz 251/1 Half Track - Don Smith

People’s Choice - M3A1 Stuart - John Kendrick

Aircraft

Gold - F-117 - John Kendrick

Armor & Military

Note: Armor & Military ribbon awards were reasssessed by the Contest Director and awarded as detailed below:

Gold - SdKfz 251/1 Half Track - Don Smith

Gold - M3A1 Stuart - John Kendrick

Silver - Panzer IV ausf F2 - Don Smith

 

INTERMEDIATE

Best of Show - P-38F "Texas Terror" , 1 FG  - Hank Petitgirard

People’s Choice - P-38J, 20 FG - Kyle Garber

Aircraft

First - P-38J, 20 FG - Kyle Garber

Second - P-38F "Texas Terror" - Hank Petitgirard

Third - P-38L - Jack Morris

Armor & Military

First - British M7 Priest - Tom Redling

 

MASTERS

Best of Show - Bf 109F-4 - Glenn Bingham

People’s Choice "Operation Battleaxe" - James Guld

Aircraft

First - Bf 109F-4 - Glenn Bingham

Second - Spitfire IXe Royal Egyptian Air Force - John Tate

Diorama & Vignettes

First - "Operation Battleaxe" - Jim Guld

Second - Water Pump House - Mike Mummey

Third - SAS Motor Pool - Don MacBryde

Science Fiction & Fantasy

First - S-75 Dvina (SA-2) Egyptian Army 1973 - John Tate

Second - Burning Gundam - Mike Blohm

Figures

First - Egyptian Gods - Mike McNichols

Armor & Military

First - T-34/85 Egyptian Army 1956 - John Tate

Second - Valentine Mk III - Jim Guld

Third - VK4S01 Tiger - Mike Mummey

 

"Best P-38 Lightning" Sponsored Contest

Sponsored by Stan Johnson

wpe1BC.jpg (9707 bytes)    wpe1CC.jpg (4115 bytes)    P-38_Firing_Side_albumtn.jpg (106278 bytes)    wpe1C9.jpg (6388 bytes)

ASM_Sep05_P38C_Title.jpg (298426 bytes)    ASM_Sep05_P38C_Franceschi_F5E.jpg (191133 bytes)    ASM_Sep05_P38C_Blohm_P38L.jpg (162826 bytes)    ASM_Sep05_Fixed_P38C_KLiotta_P38.jpg (190022 bytes)

ASM_Sep05_P38C_Randall_P38.jpg (182217 bytes)    ASM_Sep05_Fixed_P38C_Garber_P38J.jpg (178815 bytes)    ASM_Sep05_P38C_Morriss_P38L.jpg (56813 bytes)

First Place - Masters - F-5 (1/48) - Fred Franceschi

Second Place - Masters - P-38L (1/72) - Mike Blohm

Third Place - Masters - P-38J (1/32) - Keith Liotta

First Place - Intermediate - P-38G (1/72) - Frank Randall

Second Place - Intermediate - P-38J (1/48) - Kyle Garber

Third Place - Intermediate - P-38L (1/72) - Jack Morris

 

 

 

MODELS ENTERED

Juniors     2

Basic 4

Intermediate 9

Masters 17

TOTAL 32

Best P-38 Sponsored Contest 13

Works in Progress 6

Display Only 4


August 5, 2005

Theme (Points) Contest

"Jets; and Prototype Aircraft / Vehicles / Ships"

wpe304.jpg (15879 bytes)    wpe305.jpg (16721 bytes)    wpe306.jpg (10661 bytes)    wpe307.jpg (4365 bytes)

wpe19A.jpg (8537 bytes)    wpe19B.jpg (12832 bytes)    wpe19C.jpg (13640 bytes)

wpe300.jpg (10679 bytes)    wpe303.jpg (49168 bytes)    wpe308.jpg (5268 bytes)    wpe30A.jpg (19719 bytes)

Best of Show and People's Choice Winners

wpe25E.jpg (56989 bytes)     wpe25F.jpg (50501 bytes)     wpe260.jpg (39234 bytes)     wpe261.jpg (50681 bytes)

wpe262.jpg (63454 bytes)     wpe263.jpg (56884 bytes)     wpe264.jpg (62247 bytes)

 

JUNIORS

Best of Show - Wright Flyer - Shawn Brown

People’s Choice - Wright Flyer - Shawn Brown

Aircraft

Gold - Wright Flyer - Shawn Brown

Gold - F-18 Blue Angel - Jeannie Garriss

Silver - Jaguar - Kelly Brown

 

BASIC

Best of Show - German Maus Heavy Tank Prototype - Don Smith

People’s Choice - AAV-7A1 - John Kendrick

Figure

Gold - Samurai Warrior – Crane Clan - John Kendrick

Science Fiction & Fantasy

Gold - Space Shuttles Enterprise / Buran - Alberto Bernal

Armor & Military

Gold - German Maus Heavy Tank Prototype - Don Smith

Gold - AAV-7A1 - John Kendrick

 

INTERMEDIATE

Best of Show - Do 335A-0 Pre-Production - David Boehning

People’s Choice - MiG-21 F-13 - Kyle Garber

Aircraft – Small Scale (1/72 and Smaller)

First - Mosquito Mk II Frank Randall

Second - Ryan XF2R-1 "Dark Shark" - Walt Schanwald

Third - Ryan FR-1 "Fireball" - Walt Schanwald

Aircraft – Large Scale (1/48 and Larger)

First - Do 335A-0 Pre-Production - David Boehning

Second - MiG-21 F-13 - Kyle Garber

Third - Bf 110G-4 - Philip Speath

 

MASTERS

Best of Show - MiG-17F VPAF - John Tate

People’s Choice Panther F - James Guld

Aircraft

First - MiG-17F VPAF - John Tate

Second - TBM-3D Night Torpedo Bomber - Glenn Bingham

Third - F6F-5N - Mike Blohm

Diorama & Vignette

First - Panther F - Jim Guld

Second - Dulce Carman’s Shack - Mike Mummey

Science Fiction & Fantasy

First - S-75 Dvina (SA-2) VPAF 1972 - John Tate

Second - German Trade Federation "46" - Ed Mummey

Figures

First - MiG Killer USAF Phantom II Pilot - John Tate

Armor & Military

First - Flak Panther 341 - Jim Guld

Second - T-34/76 mod 1940 - Mike Mummey

Third - Panzerjager IV - James Guld

 

MODELS ENTERED

Juniors 3

Basic 5

Intermediate 16

Masters 18

TOTAL 49

Works in Progress 13

Display Only 13

Night Fighters Sponsored Contest 12

Click on the following link to view the rest of the "Jets & Prototypes" entries:  Jets

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

"Nightfighters" Sponsored Contest

Hosted by Patrick Dick and Jason Clevenger

wpe1BF.jpg (44127 bytes)    wpe1C0.jpg (33725 bytes)    wpe1C1.jpg (28354 bytes)    wpe1C2.jpg (18081 bytes)

wpe265.jpg (50351 bytes)     wpe266.jpg (61477 bytes)     wpe267.jpg (177714 bytes)     wpe268.jpg (35818 bytes)

Best Overall Entry   -   Glenn Bingham   -  TBM-3D Avenger

Best Small Scale Entry   -    Frank Randall   -   Mosquito Mk II (1/72)

Best Large Scale Entry   -   Glenn Bingham   -  TBM-3D Avenger (1/32)

Click on the following link to view the rest of the "Night Fighters"entries:  Night Fighters


July 8, 2005 - ASM Swap Meet - No Contest


June 3, 2005

Special Contest

"Southeast Asia 1941 - Present"

wpe197.jpg (55723 bytes)    wpe161.jpg (49395 bytes)   wpe164.jpg (38998 bytes)  wpe163.jpg (55549 bytes)    wpe165.jpg (46161 bytes)

Best Junior Entry   -   M1A1 Abrams    -  Logan Carbin

Best Intermediate Entry   -    P-40C   -   Frank Randall

Best Masters Air Vehicle Entry   -    P-40N-1   -   John Tate

Best Masters Land/Sea Vehicle Entry   -    PBR   -   Stan Harris

Click on the following link to view the rest of the "Southeast Asia" entries:   SEA Models

"Best P-40 Subject" Sponsored Contest

Hosted by Ken Liotta

wpeCA.jpg (12254 bytes)    wpeC9.jpg (21089 bytes)    wpeCB.jpg (18585 bytes)    wpeCC.jpg (6759 bytes)

wpe16A.jpg (69069 bytes)    wpe166.jpg (51927 bytes)    wpe167.jpg (56297 bytes)   wpe18F.jpg (47736 bytes)    wpe190.jpg (55748 bytes)

Best Overall P-40 Entry   -   John Tate   -  P-40N-1

Best Small Scale (1/72) P-40   -    Frank Randall

Best Large Scale (1/48) P-40   -  John Tate   -   P-40N-1

Click on the following link to view the rest of the "Best P-40 Subject" entries:  P-40 Models

wpe15E.jpg (13602 bytes)     wpe15A.jpg (18242 bytes)         wpe15C.jpg (35646 bytes)    wpe15D.jpg (12469 bytes)


wpeC7.jpg (2175 bytes)    wpe73.jpg (10016 bytes)    wpeBD.jpg (6120 bytes)    wpeBE.jpg (7053 bytes)     wpeCD.jpg (1444 bytes)

wpeF5.jpg (22388 bytes)     wpeF6.jpg (26893 bytes)     wpeF7.jpg (27410 bytes)     wpeFC.jpg (7618 bytes)

May 6, 2005

(Points Contest)

"World War I"

wpeF8.jpg (30386 bytes)     wpeF9.jpg (36760 bytes)     wpeFA.jpg (4349 bytes)     wpeFB.jpg (5203 bytes)

wpeC9.jpg (1422 bytes)    wpeCA.jpg (1999 bytes)    wpeCB.jpg (2256 bytes)    wpeCE.jpg (1767 bytes)

Best of Show and People's Choice Winners

wpe101.jpg (72449 bytes)    wpe100.jpg (42905 bytes)    wpe102.jpg (75967 bytes)    wpe104.jpg (44309 bytes)    wpe105.jpg (78905 bytes)

Click on the following link to view the rest of the "World War I" entries:  WW I Models

JUNIORS

Best of Show - "First Round of the Day" British 18-Pounder - Hamish Connell

People’s Choice - "First Round of the Day" British 18-Pounder - Hamish Connell

Diorama & Vignette

Gold - "First Round of the Day" British 18-Pounder - Hamish Connell

Aircraft

Silver - Boiled Egg Blue Jumbo 747 Dash 400 - Bre Anna Camacho

Automotive

Gold - Jeff Gordon Pepsi Monte Carlo - Jeannie Garriss

 

BASIC

Best of Show - "Mk A "Whippet" Tank - John Kendrick

People’s Choice - "Mk A "Whippet" Tank - John Kendrick

Figures

Silver - WWI German Pilot - Don Smith

Diorama & Vignette

Gold - Raptors - Don Smith

Silver - "On to Hill 227!" (Shermans) - Don Smith

Armor & Military

Gold   -    "Mk A "Whippet" Tank - John Kendrick

INTERMEDIATE

Best of Show - Ford Model-T Ambulance - David Downs

People’s Choice - Ford Model-T Ambulance - David Downs

Science Fiction & Fantasy

First - Sulaco - Rick Carver

Second - Alien’s Dropship - Rick Carver

Figures

First - "N/A" - Rick Carver

Aircraft

First - A-7 - Brian Willard

Second - F-15C - Brian Willard

Third - Su-27 Flanker - Brian Willard

Armor & Military

First - Ford Model-T Ambulance - David Downs

Second - British AS-90 155mm Self-Propelled Gun - Tom Redling

 

MASTERS

Best of Show - Zeppelin L32 - Dave Straub

People’s Choice -  FT-17 Tank    -   Ken Piniak

Aircraft

First - Zeppelin L32 - Dave Straub

Second - Fokker D-VII - Patrick Dick

Third - Nieuport 28 - Mike Blohm

Diorama & Vignette

First - Trench Warfare – 1917 - Stan Harris

Second - "The Long Road Home" - Jim G m

Third - "Operation Black" - Jim Guld

Figures

First - Scots Grey – 1815 - Stan Harris

Second - "Teufel Krieg" – WWI German Stormtroop - John Tate

Armor & Military

First - VC Firefly, 3rd Troop, 1st Northant’s Yeomanary, 1944 - Jim Guld

Second - Mark IV (Female) Tank, Cambrai 1917 - John Tate

Third - German WWI 7.7cm Field Gun - John Tate

 

Micro-Modeling Sponsored Contest Results

wpeFF.jpg (67102 bytes)    wpe120.jpg (44809 bytes)    wpe121.jpg (50602 bytes)    wpe122.jpg (58084 bytes)

Best Overall Entry   -   Zeppelin L32   -    Dave Straub

Best Military Vehicle   -   105mm Leichte Feldhaubitze 18/40   -   Dave Miller

Best Aircraft   -   Su 25 Frogfoot   -    John Tate

Best "All Other"   -   Kursk Submarine    -   John Tate

Click on the following link to view the rest of the "Micro-Modeling" entries: Micro-Models

MODELS ENTERED

Juniors 3

Basic 3

Intermediate 7

Masters 14

TOTAL 27

Works in Progress 10

Display Only 5

Micro-Modeling Sponsored Contest - 25


April 1, 2005

(Points Contest)

wpe6E.jpg (41780 bytes)    wpe6F.jpg (10167 bytes)    wpe70.jpg (17186 bytes)    wpe78.jpg (15262 bytes)    wpe71.jpg (10536 bytes)

"Bent Wing Birds, Cats, or From the Animal Kingdom"

wpe72.jpg (24122 bytes)    wpe73.jpg (11242 bytes)    wpe74.jpg (11766 bytes)     wpe75.jpg (2169 bytes)    wpe77.jpg (1851 bytes)

Best of Show and People's Choice Winners:

wpeC0.jpg (47178 bytes)     wpeC1.jpg (29221 bytes)     wpeC2.jpg (55005 bytes)

wpeC3.jpg (56346 bytes)     wpeC4.jpg (36041 bytes)     wpeC5.jpg (40084 bytes)

 JUNIORS

Best of Show - "Eagle versus Bear: Final Showdown on Zulu Prime" - Hamish Connell

People’s Choice - "Eagle versus Bear: Final Showdown on Zulu Prime" - Hamish Connell

Science & Fantasy

Gold - "Eagle versus Bear: Final Showdown on Zulu Prime" - Hamish Connell

Ship

Gold - Bat Boat - Jeannie Garriss

Automotive

Gold - 1970 Dodge "Ram" Charger - Hamish Connell

Silver - Corvette - Jeannie Garriss

Silver - Shelby Mustang 1968 - Adam Martin

 

BASIC

Best of Show - "Screamin Eagle" U.S. 101st Airborne - Don Smith

People’s Choice - P-61 Black Widow – "The Spook" - John Kendrick

Figure

Gold - "Screamin Eagle" U.S. 101st Airborne - Don Smith

Armor & Military

Gold - Tiger Tank, Desert Afrika Korp - Don Smith

Ship

Gold - Bat Boat - Don Smith

Aircraft

Gold - MiG-17 - Dan Blea

Silver - F4U-5N - Dan Blea

Bronze - P-61 Black Widow – "The Spook" - John Kendrick

 

INTERMEDIATE

Best of Show - "The Year of the Dragon – Taming a Panther" - Jeremy Connell

People’s Choice - "The Year of the Dragon – Taming a Panther" - Jeremy Connell

Diorama & Vignette

First - "The Year of the Dragon – Taming a Panther" - Jeremy Connell

Second - "What if the Cold War Had Not Ended?" (Abrams & Bradley) - Tom Redling

Armor & Military

First - Mk A Medium Tank "Whippet" - David Downs

Second - Tiger Tank - Rick Carver

Third - 2A6 Leopard Tank - Tom Redling

Aircraft

First - F6F-3 Hellcat - David Boenhing

Second - F4U-1 - Frank Randall

Third - Corsair - Hank Petitgirard

Miscellaneous

First - Cecil Severs - Cockpit Interior for Avia B534 "Dogan" (Hawk)

 

MASTERS

Best of Show - P-40N Warhawk - John Tate

People’s Choice - "Dress Rehearsal" (Ju 87B Condor Legion 1939) - John Tate

Aircraft

First - P-40N Warhawk - John Tate

Second - F6F-3 Hellcat - Don MacBryde

Third - F/A-18C Hornet - Don MacBryde

Diorama & Vignette

First - "Dress Rehearsal" (Ju 87B Condor Legion 1939) - John Tate

Second - F4U-1A Corsair (Folded Wings) - Glenn Bingham

Figures

First - German Anti-Tank Infantryman, France 1940 - Jim Guld

Second - Mongols & Bolsheviks – Central Asia 1920’s - Stan Harris

Armor & Military

First - British Sherman 3rd Hussars – El Alamein - Stan Harris

Second - "Whittman’s Last Ride (Tiger I) - Jim Guld

Third - Tiger Tank - Ken Piniak

Science & Fantasy

First - General Ursus – Planet of the Apes - John Tate

 

MODELS ENTERED

Juniors 5

Basic 6

Intermediate 15

Masters 11

TOTAL 37

Works in Progress 14

 

No Sponsored Contest


"Open Contest #1"

(Points Contest)

March 4, 2005

Best of Show and People's Choice Winners:

wpe75.jpg (52011 bytes)   wpe76.jpg (62122 bytes)  wpe77.jpg (32465 bytes)  wpe78.jpg (37810 bytes)  wpe79.jpg (45073 bytes)

JUNIORS

Best of Show - P-51D - Logan Carbin

People’s Choice -  P-51D - Logan Carbin

Science & Fantasy

Gold - MS-14E - Taylor Liotta

Gold - Dragon Gundam - Jeannie Garriss

Gold - Log Gundam - Jeannie Garriss

Siver - Gundam Wing Zero - Jimmy Letterhos

Silver - Super Deformed RZ-79  - Taylor Liotta

Aircraft

Gold - P-51D - Logan Carbin

Automotive

Gold - Herbie the Love Bug - Jeannie Garriss

Silver - Pontiac Z28 Firebird - Nathan Shatto

 

BASIC

Best of Show - Gundam Battle - John Kendrick

People’s Choice - Gundam Battle - John Kendrick

Science & Fantasy

Gold - Gundam NT-1 (RX-78NT1) - Don Smith

Silver - RX-78 Gundam - Matt Blohm

Silver - Anubis Gundam - Matt Blohm

Figure

Gold - Elector Otto Heinrich - John Kendrick

Diorama

Gold - Gundam Battle - John Kendrick

 

INTERMEDIATE

Best of Show - Bf 110G-4 - David Boenhing

People’s Choice - Bf 110G-4 - David Boehning

Aircraft

First - Bf 110G-4 - David Boenhing

Second - F-4E - Hank Petitgirard

Third - Lagg-3 - Walt Schanwald

Science & Fantasy

First - MSM-07 Z’Gok - Frank Randall

Figures

First - 12th Century Knight - Rick Carver

 

MASTERS

Best of Show - V-Weapons - John Tate

People’s Choice - "Things to Come" - Jim Guld

Diorama & Vignette

First - "Things to Come" - Jim Guld

Collections

First - V-Weapons - John Tate

Second - Zulus - Stan Harris

Figures

First - Apache Warrior - John Tate

Second - "Bloodbath at Belgorod" - Jim Guld

Aircraft

First - Najakima B6N Tenzan "Jill" - Larry Hornya

Second - F3F-2 - Ken Liotta

Third - I-16 "Mosca" - John Tate

Armor & Military

First - "Learning to Crawl" (Panzer IA) - Jim Guld

Automotive

First - MacDonalds Oldsmobile Funny Car - Ken Liotta

Science & Fantasy

First - Burning Gundam - Mike Blohm

 

"Gundams" Sponsored Contest

Hosted by John Kendrick

wpe82.jpg (60524 bytes)

Best Junior Entry - 1/100 Scale  -  MS-14E  -  Taylor Liotta

Best Junior Entry - Super Deformed (SD)  -  Dragon Gundam  -  Jeannie Garriss

Best Basic Entry  -   Gundam NT-1 (RX-78NT1)  -  Don Smith

Best Intermediate Entry  -   MSM-07 Z’Gok -  Frank Randall

Best Masters Entry  -   Burning Gundam  -  Mike Blohm

MODELS ENTERED

Juniors 9

Basic 3

Intermediate 9

Masters 13

TOTAL 34

Works in Progress 7

Display Only 1

John Kendrick’s "Gundams" Sponsored Contest 9 Entries


February Meeting - No Contest


"Sci-Fi / Science / Real Space / Fantasy"

Special Contest (Non-Points)

January 7, 2005

wpe59F.jpg (43171 bytes)     wpe5A0.jpg (28077 bytes)     wpe598.jpg (14408 bytes)     wpe59A.jpg (5434 bytes)    wpe599.jpg (4486 bytes)   

Awards sponsored by Hobbies N' Stuff

wpe59B.jpg (10447 bytes)     wpe59C.jpg (2818 bytes)    wpe59D.jpg (7232 bytes)    wpe59E.jpg (6543 bytes)

wpe17.jpg (101341 bytes)

Best Overall Entry    -   Patrick Dick  -  X-Wing Fighter

Best Junior Entry   -   Jeannie Garriss   -   Klingon Bird of Prey

Best Basic Entry   -   Matt Blohm   -   Enterprise NX-01

Best Intermediate Entry - Vehicles - Brian Willard - Cardassian Galor Class Heavy Cruiser

Best Intermediate Entry - Non Vehicles - Brian Willard  -  Goblin on Dire Rat

Best Masters Entry -   Patrick Dick   -  X-Wing Fighter

wpe30C.jpg (105924 bytes)   wpe1.jpg (53869 bytes)

wpe30E.jpg (109175 bytes)     wpe3.jpg (53115 bytes)     wpe4.jpg (46326 bytes)

wpe5.jpg (57660 bytes)     wpe6.jpg (50732 bytes)     wpe2.jpg (54619 bytes)