2020 ASM Monthly Contest Results


ASM Website Pages - Click on applicable Title to visit that page.

ASM HOME ARTICLES MODEL PICS MEETING PICS CONTEST RESULTS POINT STANDINGS
MODEL OF YEAR CONTEST SCHEDULE NEWSLETTER MODEL DISPLAYS FIELD TRIPS ENTRY FORMS
MEETING LOCATION CONTEST GUIDELINES ASM BY LAWS HINTS & TIPS MODELING LINKS ARCHIVED ARTICLES

.Click here to see Contest Results from Previous Years

2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003

 

March 6th, 2020 Meeting

"Open"
Theme (Points) Contest
 

Best of Show and People's Choice Winners
from March's "Open" Theme Contest and
"Civil Aircraft" Sponsored Contest
Hosted By David Epstein
Best of Show &
People's Choice
Juniors
Best of Show
Basic
People's Choice
Basic
Best of Show &
People's Choice

Intermediate
Best of Show &
People's Choice

Masters
Best
Civil Aircraft
Subject
Aleya Montano Mark Vaughn Brandon Brown Danny Williamson Brian Peck Brandon Brown
Black Robot Gundam Seversky AP-7 Racer Black Selena Gundam Captured
Matilda
Lancaster
Mk III
Boeing
737

 

Juniors

Best of Show  -  Aleya Montana   -   Black Robot Gundam

People's Choice  -  Aleya Montana   -   Black Robot Gundam

Science Fiction

Gold   -  Aleya Montana   -   Black Robot Gundam

Silver   -   Aleya Montana   -   White Robot Gundam

       

Basic

Best of Show  -  Mark Vaughn   -   Seversky AP-7 Racer

People's Choice  -   Brandon Brown   -   Black Selena Gundam

Aircraft

Silver   -  Brandon Brown   -   Boeing 737

Silver   -  Jacob Stoner   -   Nanchang Q-5

Bronze   -  Stephen Stearns   -   DC-3

Science Fiction

Gold   -   Brandon Brown   -   Gunstar  - The Last Starfighter

Gold   -   David Paul   -  Comet Empire Cruiser

Silver   -   David Paul   -  Specimens of the Southwest

Silver   -  Stephen Stearns   -   Dinosaur

Armor

Gold   -    Mark Vaughn   -   M7 Priest

Silver   -   Jacob Stoner   -   Rusian KV-2 Gigant

Figures

Gold  -    Jacob Stoner   -   Man Eating Ice Cream Cone

Silver  -    Brandon Brown   -   Black Selena Gundam

Bronze -    Stephan Stearns   -   Athrun Zala

Ships

Gold   -  Mark Vaughn   -   Steamboat Clermont - Fulton's Folly

               

Intermediate

Best of Show  -  Danny Williamson   -   Captured Matilda

People's Choice   -  Danny Williamson   -   Captured Matilda

Aircraft

1st   -  Logan Carbin   -   Su-25 Frogfoot

2nd   -   Logan Carbin   -   JAS-39C Gripen

3rd   -  Adrian Montano   -   F4U-4 Corsair "Ghostriders"

Science Fiction - Split:  Vehicles and Space

1st   -   Michael O'Brien   -   Klingon Bird of Prey (Star Trek)

2nd   -   Logan Carbin  -  Battlestar Galactica

3rd   -  James Medina   -   Federation Tank (Star Wars)

Science Fiction - Split: Gundams and Humanoid

1st   -   Bob Henderson   -   Maschinen Krieger Mk44

2nd   -   Michael O'Brien   -   VF-1 Valkyrie

3rd   -  Charles Petreli   -   Nu Gundam

Armor

1st   -    Bob Henderson   -   Husky Mk III Vehicle Mounted Mine Detector (VMMD)

2nd   -   Ken Piniak   -   Israeli Moving Target

Automotive

1st   -  Bob Henderson   -   Porsche Tractor

2nd   -   Adrian Montano   -   Formula I "Adversaries"

Dioramas

1st   -    Don Smith   -   AT-M6 Walkers at Battle of Crait

2nd   -   David DeYoung   -   Tiger I Mid-Production

3rd   -   James Medina  -   The Aproaching Storm 

     

Masters

Best of Show  -   Brian Peck   -   Lancaster MkIII

People's Choice  -  Brian Peck   -   Lancaster MkIII

Aircraft - Split:  Up Through World War II

1st   -   Brian Peck   -   Lancaster MkIII

2nd   -  Brian Peck   -   DH-9

3rd   -   Larry Glenn   -   Mc.202

Aircraft - Split:  After World War II

1st   -   David Epstein   -   TJ-6

2nd   -  Casey Rupley   -   B-1B Lancer

3rd   -   Frank Randall   -   A320 Airbus

Armor

1st   -    David Epstein   -   T-34/76

Ships

1st   -    David Epstein   -   Le Triomphant Submarie

Automotive

1st   -    Chuck Herrmann   -   1975 Datsun Pickup

 2nd   -   Chuck Herrmann   -   Citroen 2CV6

Dioramas

1st   -    Scott Jaworski   -   Battle of the Bulge - Ardennes 1944

Figures

1st   -    Chuck Herrmann   -   Man Eating Ice Cream Cone

 

       


Click here for March Model Pictures

Click here for March Meeting Pictures

 

 


ASM100.jpg (82854 bytes)

February 7th, 2020 Meeting

ASM Swap Meet

With No Contest or Sponsored Contest

    


ASM100.jpg (82854 bytes)

January 3rd, 2020 Meeting

Moe Blalters

Sci-Fi, Real Space, Science & Fantasy"
Special (Non-Points) Contest
 

Best Entry Winners from the January 2020
"Sci-Fi, Real Space, Science & Fantasy"
Special Contest and
"Frickin' Laser Beams"
Sponsored Contest
Hosted by Patrick Dick
Best Junior
Entry
Best Basic
Entry
Best Intermediate
Entry - Split
Star Wars
Best Intermediate
Entry - Split
Non-Star Wars
Best Masters
Entry
Best
Frickin' Entry
AJ Tate Mark Vaughn Jim Medina Charles Petrelli Steve Brodeur Jim Medina
AT-AT
Star Wars
Visible Roswell Alien "Red Jammer"
Y-Wing Diorama
13th MS Team Commander Blockade Runner
Star Wars
"Red Jammer"
Y-Wing Diorama


Just Staff's Most Favorite Awards

for the Moe Blalters Contest

Best Junior Entry Best Basic Entry Best Intermediate Entry Best Masters Entry
AJ Tate David Paul James Medina Jerry Little
AT-AT
Star Wars
Space Battleship Yamato Vs Gamelon Cruisers Bobba Fett Diorama
"Stalking the Prey"
Mandalorian and
Baby Yoda

    

 


ASM100.jpg (82854 bytes)


Alternate Links to ASM Website Pages:

 HOME    ARTICLES   MODEL PICTURES  CONTEST RESULTS   BY-LAWS  CLUB ROSTER  ASM MEETING PICTURES
MODELER-OF-THE-YEAR POINT STANDINGS   CONTEST GUIDELINES    CONTEST SCHEDULE  ARCHIVED ARTICLES
MODEL OF YEAR CONTENDERS    NATIONAL ATOMIC MUSEUM DISPLAY     MEETING LOCATION    NEWSLETTER   ENTRY FORMS   HINTS AND TIPS     MODELING LINKS